VEŠTACI: Sretko Kalinić je uračunljiv i može da prati suđenje!

Beta
Detaljan nalazi i mišljenje veštaka biće predstavljen u nastavku suđenja 11. jula, pošto za današnje suđenje nalaz nije dostavljen svim Bojovićevim braniocima

BEOGRAD - Pripadnik zemunskog klana Sretko Kalinić, koji je osuđen na višedecenijsku robiju ali i optužen za brojna ubistva, prema veštačenju neuropsihijara nema prihičke probleme i u stanju je da prati suđenje na kome mu se sudi kao pripadniku grupe Luke Bojovića.

Detaljan nalazi i mišljenje veštaka biće predstavljen u nastavku suđenja 11. jula, pošto za današnje suđenje nalaz nije dostavljen svim Bojovićevim braniocima.

Veštačenje, koje je obavila komisija veštaka neuropsihijatara tražila je Bojovićeva odbrana, tvrdeći da Kalinić nije psihički zdrav.

Kalinić je u tom postupku priznao neke zločine i optužio Bojovića da stoji iza njih. Bojoviću se, kao i Vladimiru Milisavljeviću, sudi u odsustvu dok su na optuženičkoj klupi Sretko Kalinić i Aleksandar Simović.Oni su optuženi za ubistvo Branka Jeftovića Jorge i za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka iste godine, kada su poginuli njihovi telohranitelji Dejan Živančević i Milutin Jovičić, za čija su ubistva takođe optuženi

.Na početku suđenja u oktobru 2010. godine, Kalinić je priznao krivicu za ubistvo Jeftovića i povezao Bojovića sa krivičnim delima koja mu se stavljaju na teret, kao i drugim ubistvima koja nisu opisana u optžnici.

Suđenje je održano u specijalnoj sudnici Okružnog zatvora u Beogradu.Bojović i Milisavljević su posle višegodišnjeg bekstva uhapšeni 2012. godine u februaru u Valensiji i od tad su u ekstradicionom pritvoru u Španiji gde čekaju izručenje Srbiji.

Španske vlasti odobrile su njihovu ekstradiciju, ali će biti izručeni nakon što se okonča postupak koji se protiv njih vodi u toj zemlji zbog više krivičnih dela. Prema optužnici tužilaštva za organizovani kriminal, Luka Bojović je u martu 2003. godine nakon ubistva Dušana Spasojevića preuzeo rukovođenje "zemunskim klanom".

Kako se navodi u optužnici, Bojović je odbeglim „zemuncima" pomagao pri skrivanju, obezbeđivao im novac, lažna dokumenta i mesta stanovanja, a oni su zauzvrat izvršavali njegove naloge, među kojima je i niz ubistava.

Milisavljević je u odsustvu osuđen na 35 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića, dok je za krivična dela koja je izvršio kao pripadnik "zemunskog klana" dobio 40 godina zatvora.

Osim ove optužnice, Bojović je pravosnažno osuđen na 15 meseci zatvora zbog nedozvoljenog nošenja oružja i falsifikovanih isprava.