PRITISAK: EU nam sprema packe zbog navodne cenzure!

Izveštaj EK za poglavlje 23, koji se očekuje početkom jula, neće biti pozitivan u delu koji se odnosi na slobodu medija. Ovim se vrši pritisak na Vladu i premijera Vučića zbog neutralnog stava Srbije povodom ukrajinske krize, ocenjuju sagovornici Kurira

BEOGRAD - Izveštaj Evropske komisije za poglavlje 23, koje se tiče pravosuđa i osnovnih prava, priveden je kraju ali neće, kako Kurir saznaje, biti pozitivan u delu koji se odnosi na slobodu medija. Na taj način se, prema tvrdnjama naših sagovornika, zapravo vrši pritisak na Vladu Srbije i premijera Aleksandra Vučića zbog neutralnog stava naše države povodom ukrajinske krize.

Analitičar Dragomir Anđelković smatra da je politika svetskih sila prema Srbiji sada umnogome vezana za ukrajinsku krizu.

Spoljni faktor

- Bez obzira na podršku Nemačke, koja jeste ključni partner svake države članice, u EU je jak i atlantski blok, koji vode London i Vašington. Otuda i lažne optužbe o cenzuri medija. Uvek je bilo medija koji su (ne)naklonjeni vlasti, ali nije bilo reakcija na medijske pritiske i jednoumlje u vreme režima DS - kaže on i ističe:
- Nesumnjivo se vrši pritisak na Vladu i premijera Vučića da se Srbija distancira od Rusije povodom ukrajinske krize. U tom smislu sada sve može da se (zlo)upotrebi za uslovljavanje, pa i negativan izveštaj o poglavlju 23 i navodnoj cenzuri kako bi se Srbija na silu kočila na putu ka EU.

U tom smislu indikativna je izjava italijanskog ambasadora u Beogradu Đuzepa Manca, čija zemlja 1. jula preuzima od Grčke „štafetu“ predsedavajućeg EU. On je izrazio nadu u napredak u ključnim poglavljima 23 i 24 i dotakao se slobode medija:
- Glavni izazovi za Srbiju su reforma privrede i pravosuđa, unapređenje ljudskih i manjinskih prava, sloboda medija, ali ne zato što to Brisel traži, već zato što je to u interesu same Srbije. To je pristup „boriću se za vaše pravo da me kritikujete“.

Šef pregovaračkog tima Tanja Miščević očekuje početkom jula izveštaje Evropske Komisije o skriningu za poglavlje 23, kao i za 24, posvećeno bezbednosti. Upitana da li joj je poznato da će izveštaj biti negativan u delu koji se tiče medija, Tanja Miščević za Kurir odgovara:

Mukotrpan rad

- Izveštaj ne može biti ni pozitivan ni negativan, već konstatuje stanje i daje preporuke. Na osnovu preporuka iz njega napravimo akcione planove kako da ih dostignemo, pa tako i u oblasti medija. Znamo da treba da usvojimo tri zakone - objasnila je Tanja Miščević, šefica srpskog pregovaračakog tima.
Jadranka Joksimović


Jadranka Joksimović
OČEKUJEMO DA BUDE PREPOZNAT RAD

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović očekuje da bude prepoznat napor Vlade Srbije na putu ka EU.
- Na svemu što eventualno bude loše, moraćemo da dorađujemo. Poglavlja 23 i 24 su politička i uvek prva otvaraju i poslednja zatvaraju - kaže ministarka.

Procedura za otvaranje poglavlja

- tehničke pripreme za otvaranje svakog od 35 poglavlja pregovaračkog procesa izuzetno su složene i sastoje se od niza međukoraka - za svako poglavlje prvo se radi eksplanatorni i bilateralni skrining (analiza propisa), potom stručnjaci EK sastavljaju izveštaj, na osnovu kog vlada zemlje kandidata pravi akcioni plan. Ako ga EK odobri, predlaže se Savetu da se poglavlje otvori.
- kad se otvore prva poglavlja, počinje teži deo posla - pregovori su zahtevni i poglavlje se ne zatvara dok se Brisel ne uveri da su propisi usklađeni sa evropskim standardima, ali i da se dosledno sprovode.
- kad se zatvori i poslednje od 35 poglavlja, Srbija potpisuje pristupni ugovora sa EU, a pošto ga ratifikuju sve zemlje članice, sledi formalno učlanjenje.