Nova saznanja u istrazi

AFERA DIJAZEPAM: Galenika nabavljala sirovine za narko-bosove

Foto: Nemanja Pančić
Razrađena šema Sumnja se da su sedativi ukradeni iz fabrike lekova završili u rukama nekog od proizvođača sintetičkih narkotika. U istrazi se došlo i do imena Milana Zarubice

BEOGRAD - Dragana Kosić, načelnica Odeljenja za opojne droge i prekursore u Ministarstvu zdravlja, koja je uhapšena prošle nedelje pod sumnjom da je dokumentacijom „pokrila“ nestanak „dijazepama“ iz „Galenike“, prema novim saznanjima iz istrage, sumnjiči se da je ovom, ali i drugim sirovinama iz „Galenike“ snabdevala proizvođače sintetičkih droga u Srbiji.

Policija veruje da je Kosićeva, međutim, bila samo deo organizovane kriminalne grupe, a da su u ovaj posao bili uključeni ljudi iz vrha „Galenike“, osobe iz državnih institucija, ali i pripadnici nekih jakih narko-klanova. Podsetimo, hapšenja zbog zloupotreba u „Galenici“ počela su maja 2013. godine, kad je uhapšen direktor te kompanije Nenad Ognjenović sa sedmoro saučesnika, a u maju ove godine uhapšen je i Dejan Backović, bivši predsednik UO i visoki funkcioner Socijalističke partije Srbije.

Stroga procedura

- Prema operativnim podacima, sumnja se da je Kosićeva sarađivala, između ostalog, i sa doktorom Milanom Zarubicom, koji je osuđen na 11 godina zatvora zbog proizvodnje sintetičkih droga. Upravo zato se pretpostavlja da je sedam kilograma nestalog „dijazepama“ i 160 kilograma te supstance koja je nestala iz „Galenike“ još 2010. godine završilo kod nekog jakog narko-bosa, možda baš kod Zarubice, koji je iz zatvora nastavio da proizvodi sintetičku drogu - objašnjava izvor Kurira iz istrage.

Budući da sirovine za proizvodnju amfetamina i drugih sintetičkih droga mogu da se uvezu i izvezu isključivo preko farmaceutskih kompanija, i to samo uz dozvolu Ministarstva zdravlja, „Galenika“ je bila odlična pokrivalica za takvu nabavku.

- Kao jedna od najvećih fabrika na Balkanu, s velikim ugledom, širokim tržištem i jakom proizvodnjom, „Galenika“ je te sirovine nabavljala bez problema i jednako lako ih je, po potrebi, prodavala. Upravo zato je teško bilo ući u trag prodaji tih supstanci i proizvođačima sintetičkih droga koji su bila „zadnja ruka“ - priča naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, supstance za proizvodnju lekova mogu se zloupotrebiti za proizvodnju droge, zbog čega se nabavljaju po strogoj proceduri.

Uhapšen tokom vikenda

- Istraga je utvrdila da se u više slučajeva procedure u „Galenici“ nisu poštovale i da su psihoaktivne supstance uvozili i izvozili bez traženja dozvole, a da je Kosićeva inspektorima iz Ministarstva zdravlja naložila da ne beleže manjak u magacinima. Ona je, očigledno, u dogovoru s nekim prikrila da su supstance bez dozvole izvožene i, kako se sumnja, prodavane narko-proizvođačima - kaže izvor.

Milan Zarubica je, najverovatnije, samo jedan od proizvođača sintetičkih droga s kojim je Kosićeva bila u kontaktu. Podsetimo, on je 2005. osuđen na 11 godina zatvora pred Specijalnim sudom, ali je 2011. ponovo dospeo u centar pažnje javnosti kad je uhapšen tokom slobodnog vikenda, pod sumnjom da je tokom izdržavanja kazne ponovo organizovao proizvodnju amfetamina.
Foto: Arhiva

Putevi droge
ISTRAGA SE NASTAVLJA

Policija nastavlja da istražuje gde je završio nestali „dijazepam“. Ono što je očigledno je da je krišom prodat nekome.
- Kako je Kosićeva zabranila inspektorima da zabeleže manjak „dijazepama“, jasno je da je i sama učestvovala u tome. Daljim radom utvrdiće se ko je uzeo „dijazepam“ i po kojoj ceni - navodi sagovornik Kurira iz istrage.