BEOGRAD - Na Mašinskom fakultetu u Beogradu danas je otvoren naučni skup "Održavanje mašina i opreme", a gradski menažer Goran Vesić poručio je da će Grad uključiti naučne institucije i fakultete u svakodnevno funkcionisanje Gradske uprave.
Vesić je na otvaranju skupa istakao važnost da se fakulteti više uključe u svakodnevni rad gradskih javnih i komunalnih preduzeća, jer, kako je rekao, nauka i uprava mogu mnogo više zajedno da rade.
- Dolaskom ovde hteli smo da demonstriramo da želimo da mnogo više uključimo naučne institucije i fakultete u svakodnevno funkcionisanje Grada, a pretpostavljam da će tako biti i sa državom - rekao je Vesić.
On je najavio i da će više studenata sa Beogradskog univerziteta imati priliku za praksu u gradskim preduzećima, o čemu je danas bilo razgovora sa dekanom Mašinskog fakulteta, kako bi studenti iz te institucije dolazili na praksu u GSP, Beogradske toplane, "Javnu rasvetu"... Vesić je rekao da su slični razgovori vođeni i prethodnih dana sa dekanima drugih fakulteta, a biće nastavljeni i u budućnosti.
- U ono što Grad bude radio u budućnosti, više ćemo uključiti Beogradski univerzitet i to će biti naša politika - podvukao je Vesić. On je čestitao učesnicima skupa što ga održavaju već skoro četiri decenije, navodeći da je malo tradicije u našem društvu koja se poštuje.
Skup je, kako je dodao, značajan jer Srbija, kao siromašna i mala zemlja, nema mnogo mogućnosti da kupuje novu opremu i da je često menja, zbog čega je važno pravilno održavanje mašina i opreme.
- Kažu da su uštede oko 35 odsto kada se oprema pravilno održava i zato je za nas važno da vaši zaključci ne ostanu samo slovo na papiru, već da pokušamo da to što znate i primenimo u preduzećima i da konkretno počnemo da štedimo - naveo je Vesić.
Grad Beograd će, zaključio je, i u budućnosti podržavati naučne skupove i pokušati da iskoristi praktična znanja i dostignuća do kojih se dodje na njima, kako bi Srbiju zajedno učinili boljom i lepšom.
Dekan Mašinskog fakulteta Milorad Milovančević rekao je da bez skupova poput današnjeg ne mogu ni grad ni država da napreduju. Savetnik predsednika PKS Milivoje Miletić istakao je da su ovakvi skupovi važni za realni sektor, te da živimo u vremenu kada postoji naglašena potreba da se skrene pažnja na potrebu industrijalizacije zemlje.
- Jedan od glavnih razloga krize u ekonomiji je deindustrijalizacija u prethodnom periodu - rekao je Miletić i podvukao da su danas, više nego ikada, potrebni sprega nauke i privrede.
Direktorka uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić Trefalt istakla je značaj održavanja mašina i sredstava za rad, navodeći da će o tome biti reči i u Briselu, u okviru razgovora o pristupanju Srbije EU.
Predsednik Programskog odbora skupa profesor Branko Vasić rekao je da je odžavanje opreme i mašina važno i za bogate zemlje, a posebno za one poput naše, kako bi se sačuvala oprema i kako bi joj se produžio vek.
- Mi nismo toliko bogati da bi se ponašali na drugi način - rekao je Vasić i dodao da u Beogradu postoji most za koji se u narednih 10 godina mora za njegovo održavanje mora izdvajati po pet do šest miliona evra godišnje.
- Kupili smo španske tramvaje, oni će propasti, uništiće pruge ako se ne održavaju, slično je sa Solarisovim autobusima, toplanama u gradu, sa drugim tehničkim sistemima, opremom, mašinama - rekao je Vasić.
On je podvukao da su potencijalne uštede visoke i ne traže nova ulaganja, već organizaciono unapređenje, domaćinsko poslovanje...