BEOGRAD - U danima kada potpredsednik crnogorske vlade Igor Lukšić boravi u zvaničnoj poseti Srbiji, kada posle sastanaka sa njim svi sagovornici u Beogradu, od Aleksandra Vučića, preko Ivice Dačića do Maje Gojković, ističu dobre ili čak najbolje odnose između dve države od kada su se razdvojile, veoma neobično saopštenje Mila Đukanovića kazuje da, u najmanju ruku, nešto ipak nije u redu, piše današnja Politika na naslovnoj strani!
A da nešto zaista nije u redu, posmatrači političkih prilika pomislili su kada je istim povodom, zbog teksta u jednom tabloidu, koji sat kasnije reagovao i premijer Srbije Aleksandar Vučić.List „Kurir” je, naime, u utorak objavio da predsednik Vlade Crne Gore priprema udar na nezavisne medije u Srbiji, a Đukanović je na to odgovorio upozorenjem srpskom kolegi Vučiću da „rukopis” pojedinih napisa u beogradskoj štampi veoma liči na onaj iz 2003. godine. Da bi neuobičajena situacija još dobila na značaju, za shodno je našao da nešto kaže i sam Vučić, koji je, uz zahvalnost Đukanoviću za brigu, poručio da je srpska država jača od onih koji bi da je sruše.
Prema onima koji podržavaju „Kurir” u njegovim napisima, međutim, Đukanovićev navodni cilj nije baš srpska država nego rušenje Vučića i predsednika Srbije Tomislava Nikolića. Na pažljivim čitaocima je da pokušaju da rastumače ko je u ovoj priči protiv koga i zbog čega, jer niko ne navodi izvore i konkretne činjenice - uglavnom je sve u formi sumnji, neodređenih izjava, ličnih zapažanja i zaključaka. Možda i nema neke direktne veze, ali nije zgoreg, u prilog ovoj kakofoniji, napomenuti da se u isto vreme pred Specijalnim sudom u Beogradu vodi veliki proces narko-bosu Darku Šariću, poreklom iz Crne Gore. I da Đukanović i Vučić jedan drugog nazivaju prijateljem.
Crnogorski premijer je izjavio da konstrukcije u beogradskoj štampi zapravo ne „ciljaju” njega i da veruje da će Vučić pravilno dešifrovati rukopis tih tekstova koji veoma podseća na onaj iz 2003. godine.
„U pitanju je najobičnija glupost, i to, naravno, nema nikakve veze sa istinom. Čini mi se da je to izraz obnovljene nervoze bezbednosno-medijskih struktura, uzrokovane reformama koje Srbija sprovodi”, istakao je crnogorski premijer Milo Đukanović u izjavi Tanjugu.
„Kurir” je prethodno objavio da crnogorski premijer priprema udar na nezavisne medije u Srbiji, koji, pored ostalog, uključuje diskreditaciju tih medija, etiketiranje nazivom „medijska mafija”, pakovanje lažnih afera i sudskih procesa, te pretnje i prebijanja neposlušnih novinara. To je, navodi ovaj list, Đukanovićev recept za nepodobne medije u četiri koraka, koji su „dešifrovani” i u njegovom saopštenju.
„Gospodine Đukanoviću, mi ne pišemo u šiframa, to je manir Darka Šarića. Objavu Vašeg recepta za pritiske na medije potvrdile su i naše kolege iz Crne Gore: Milka Milović (izvršna direktorka nedeljnika „Monitor”), Mladen Milutinović (v. d. glavnog urednika lista „Dan”) i Željko Ivanović (direktor lista „Vijesti”)”, naveo je „Kurir” u svom jučerašnjem saopštenju koje potpisuje redakcija.
Očigledno je, međutim, prenebregnuta izjava Aleksandra Vučića koji je u utorak uveče, povodom Đukanovićevog saopštenja, rekao: „Sve ono što se pojavilo u javnosti u poslednjih deset dana, i što se atmosfere tiče, moj kolega Đukanović nije daleko od istine. Onima koji to rade ja niti mogu, niti hoću da ih upozoravam, jedino molim da ne potcenjuju državu, jer će reagovati brže i snažnije nego što mogu da zamisle.”
Jedan od onih koji misle da Đukanović kreće na Vučića i Nikolića jeste Andrija Mandić, lider Nove srpske demokratije (NOVA), opozicione stranke u Crnoj Gori.On za „Politiku” objašnjava da ne raspolaže nekim konkretnim podacima, ali da „postoji jedna zakonomernost u ponašanju Đukanovića kada su u pitanju lideri u Srbiji”. Kako navodi, kad god je neko iz Srbije postajao tzv. favorit međunarodne zajednice i regionalni lider, Đukanović se po pravilu okretao protiv tog političara iz Srbije.
„Takav slučaj je bio sa Koštunicom, nakon toga sa Tadićem, a nakon posete Vučića Berlinu i dočeka koji mu je priređen, nisam nimalo iznenađen da se priprema jedna takva medijska platforma za njegovo dejstvovanje u Srbiji”, ističe Mandić, a na pitanje šta Đukanović ima od toga i misli li stvarno da on može da bude lider u regionu, predsednik Nove odgovara da je čitavo dugogodišnje Đukanovićevo bavljenje politikom bilo u funkciji građenja njegove lične pozicije. A onda, kako dodaje, neki ljudi poput Đukanovića izgube meru, ne shvatajući da je Crna Gora mala država, sa skromnim ekonomskim i svim drugim resursima.
Na konstataciju da Vučić izgleda ne misli tako, i da je zahvalio Đukanoviću na brizi koju je iskazao, Mandić (čija je stranka u partnerskim odnosima sa Srpskom naprednom strankom) kaže da ne arbitrira između Đukanovića i Vučića:„Prosto procenjujem ponašanje Đukanovića i mislim da ga bolje poznajem nego što ga poznaje Vučić. I ne mislim baš da je neki veliki prijatelj Vučićev. Mnogo je on više dugovao i Miloševiću, čak i Tadiću, nego što duguje i ima obzira prema Vučiću. Na kraju, do pre par godina, dok SNS nije preuzeo vlast u Srbiji, i predsednik Nikolić i premijer Vučić su bili predmet brutalnih napada politike koju je vodio Đukanović. Čak su oni bili proglašavani ključnim ekstremistima iz regiona i velika opasnost po sve u Crnoj Gori, a i šire.” Mandić, ipak, nije o svojim sumnjama razgovarao sa Vučićem. Kaže, odavno nije bio u Srbiji a, uz to, bavi se politikom u Crnoj Gori. A Đukanović je, dodaje, u suštini najveći problem Crne Gore.
Politički analitičar Dušan Janjić smatra da sama ideja da Milo Đukanović sa resursima koje Crna Gora ima može da osvoji Srbiju jeste vrhunac poništavanja Srbije i digniteta njenih građana. Po njemu, dva su cilja ovakvih priča - „da se izazove konfuzija oko međusobnih odnosa Srbije i Crne Gore i da se deo opozicije u Crnoj Gori za koju se veruje da je prosrpska ohrabri da smeni Đukanovića sa vlasti“. Janjić ukazuje da je Đukanović u pravu kada kaže da ima dosta medija u Srbiji koji svoje izvore nalaze u obaveštajnoj zajednici. „Za mnoge u Srbiji Đukanović predstavlja oličenje sopstvenog poraza, posebno kod onih koji mu nikada nisu oprostili što se CG odvojila od Srbije. Na kraju, Đukanović je u odličnim odnosima sa Vladom Srbije i istovremeno očekuje ulazak Crne Gore u NATO, tako da se to može opisati i kao indirektna opomena Vučiću da ne ide ka NATO-u“.
Izjava Milke Tadić
„Sa mnogim srpskim vođama Đukanović je bio i u ljubavi i u mržnji. Sa Đinđićem u poslednjim mesecima nije imao nikakve odnose, komunikacija je bila gotovo prekinuta, mada nije bilo javnog sukoba. Sa Vučićem vidimo obrnut proces - od velike netrpeljivosti s konca devedesetih, do, evo, velike ljubavi. Ne bih se čudila da i to kratko traje, ako Đukanoviću zarad ličnih interesa opet zatreba sukob sa Beogradom“, kaže za Politiku Milka Tadić-Mijović, izvršna direktorka podgoričkog „Monitora”.