„Anatomedija“ budućnost medicine

Onlajn seciranje ljudskih leševa!

Istraživači sa univerziteta Monaš uspeli da olakšaju proces učenja budućim hirurzima; Program nastao iz nužde, jer u medicinskim školama ima sve manje ljudskih tela

KANBERA - Budući lekari vekovima su sticali znanja o ljudskoj anatomiji učeći na leševima doniranim u medicinske svrhe, ali tela nikad nije bilo dovoljno. Ipak, s razvojem softvera „Anatomedija“ studenti će moći virtuelno da otkrivaju misterije ljudskog tela.

Nakon 20 godina razvoja tim istraživača sa australijskog univerziteta Monaš na pragu je da olakša proces učenja i da disekciju učini dostupnijom, što će umnogome doprineti kvalitetu obrazovanja i razvoju veština potencijalnih doktora.

Rešen problem

- „Anatomedija“ omogućava studentima sticanje detaljnih anatomskih podataka tokom studija - napisano je na sajtu istraživačke grupe.
Reč je o sveobuhvatnom programu koji budućim lekarima omogućava da uče o anatomiji intenzitetom koji njima odgovara, a ne onim koji diktiraju okolnosti i dostupnost tela doniranih u medicinske svrhe. Studenti mogu da obavljaju celokupne disekcije i postmortem preglede, kao i da posmatraju različite anatomske preseke svih delova tela.

- Program je nastao iz nužde jer se smanjuje vreme koje studenti provode učeći o disekciji. Osim toga, smanjuju se gužve, jer na jednom telu radi i 80 studenata - rekao je dr Ajzenberg, idejni tvorac „Anatomedije“ i docent na Monašu.

Međutim, jedan od nedostatka tog softera je što ne pruža čulni doživljaj ljudskog tela. Bivši NASA konsultant Robert Rajs, direktor kompanije koja se bavi istraživanjem senzitivne i stimulacione tehnologije, planira to da promeni. Njegova namera je da omogući virtuelni 3D doživljaj seciranja ljudskog tela.

Čulni doživljaj

- S vremenom ćemo omogućiti da se oseti tekstura kože, čvrstina mišića sportiste ili mekanost stomačnog sala, čvrstina kostiju na laktu i tok krvi - rekao je dr Rajs.
Razvoj tog projekta koštaće približno 11 miliona evra, ali inovatori smatraju da se time ostvaruje ušteda na duge staze, kao i da se unapređuje čitav proces sticanja medicinskih znanja.

ČINJENICE
„Anatomedija“ poseduje izuzetnu funkcionalnost

- studenti mogu da obavljaju detaljne disekcije ljudskog tela
- moguće je posmatranje obojenih prelaza pojedinačnih struktura
- sadrži različite perspektive za proučavanje anatomije
- uz vizuelni deo postoje i interaktivni tekst, markeri i pitanja
- korisnik ima mogućnost mapiranja regija i seciranja različitih slojeva