Autor Globalnog ekonomskog istraživanja za Kurir

Iz Srbije ilegalno izneto čak 50 milijardi dolara

Foto: Kurir štampano
Ogroman minus: Vaša zemlja je poreskom utajom, kriminalom i korupcijom u proseku gubila oko 15 odsto BDP od 2002. do 2011, upozorava Dev Kar

BEOGRAD - Skoro 50 milijardi dolara izvučeno je od 2002. do 2011. ilegalnim finansijskim tokovima iz Srbije poreskom utajom, kriminalom i korupcijom. Srbija je u proseku gubila oko 15 odsto BDP svake godine, kaže za Kurir Dev Kar, jedan od autora istraživanja „Global fajnenšel integriti“ vašingtonske advokatske i istraživačke organizacije.

Podaci iz MMF

Autori studije Dev Kar, glavni ekonomista GFI, i Brajan Leblank, njegov asistent, istražili su puteve ilegalnog odliva kapitala iz 150 zemalja u razvoju od 2002. do 2011 godine.

Dev Kar za Kurir objašnjava da je ilegalan finansijski odliv prebacivanje u inostranstvo novca koji je ilegalno zarađen, transferisan ili korišćen, i u stvari je neprijavljen finansijski odliv kojim se stvara ilegalna imovina u inostranstvu. On ističe da čak i legalan profit firmi može postati ilegalan ako se prebaci van zemlje suprotno važećim propisima. Tu spadaju i podmićivanje, mito, krijumčarenje razne robe, trgovina drogom, ljudima, oružjem...

- Srbija je u proseku gubila oko 15 odsto BDP svake godine. Taj iznos je relativno visok u poređenju s drugim zemljama. Skoro sav novac je isisan montiranim fakturisanjem trgovine, i to tako što su pojedinci i kompanije prijavljivali manji iznos kod izvoza i veći kod uvoza. Metode koje smo koristili zasnovane su na podacima koje Srbija dostavlja MMF i mogu da otkriju samo deo ovih ilegalnih aktivnosti. One ne mogu da otkriju ilegalne radnje koje se obavljaju u kešu, nijedna ekonomska metoda to ne može - objašnjava za Kurir Dev Kar.

Ozbiljne posledice

Brajan Leblank, koautor studije, navodi da ilegalni finansijski tokovi izazivaju ozbiljne posledice u zemljama u razvoju.
- Siromašne zemlje su iskrvarile skoro bilijardu dolara iz svoje ekonomije tokom 2011. godine, a to je moglo da se uloži u lokalni biznis, zdravstvo, obrazovanje ili infrastrukturu. Taj novac je mogao da pomogne da se ljudi izvuku iz siromaštva. Bez konkretnih mera ovo odlivanje novca samo će se povećati - naveo je Dev Kar.
Foto: Kurir štampano
Infografika: Danijela Blagojević

Jačanje administracije
HITNA REFORMA CARINSKE UPRAVE

Na pitanje kako se ovaj odliv može sprečiti, Leblank je odgovorio jačanjem administracije, kao što je reforma carinske uprave, vladavine prava, poboljšanje efikasnosti i javnosti vlade, suzbijanje korupcije, povećanje ekonomske i političke stabilnosti i davanjem više slobode ljudima da izraze svoje mišljenje.
- Represija obično podstiče ilegalan odliv jer pojedinci i firme gube veru u sistem i državu i prebacuju novac napolje. Tako bogati Kinezi imaju tendenciju da prebacuju novac u inostranstvo, najviše u SAD - navodi on.