Međunarodna nedelja značaja štitaste žlezde

ŠTITASTA ŽLEZDA: Mali organ s velikim uticajem na zdravlje

Foto: Shutterstock

Poremećaj rada štitaste žlezde, koji, prema procenama, ima čak 300 miliona ljudi širom sveta, ali je svega polovina toga i svesna, može dovesti do pet ozbiljnih simptoma - kancera tiroidne žlezde, autoimunih oboljenja, neplodnosti, depresije ili anksioznosti i deficita joda. S druge strane, postoji pet potencijalnih rešenja za te probleme - patološki pregled tiroidne žlezde, ultrazvučni pregled, lekovi za štitastu žlezdu, uvođenje suplemenata joda u ishranu i tiroidni tretmani. To je istaknuto povodom obeležavanja Međunarodne nedelje značaja štitaste žlezde.
- Učestalost tiroidnog kancera je u usponu i očekuje se da će do 2020. postati četvrti najzastupljeniji od svih vrsta raka - rekao je prof. dr Miloš Žarković s Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije.

Problemi sa štitastom žlezdom, prema najnovijim podacima Američkog udruženja za tiroidnu žlezdu (ATA), mogu da uzrokuju neplodnost i komplikacije tokom trudnoće i da utiču na neurološki razvoj novorođenčeta. Kod osoba s porodičnom istorijom obolevanja od štitaste žlezde rizik od poremećaja je povećan.

Pored toga, prof. dr Jasmina Ćirić s Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma rekla je da poremećaj nivoa hormona štitaste žlezde remeti normalno funkcionisanje jajnika i utiče na sposobnost da se zatrudni.