KAKO DO PARA: Kasu PIO Fonda mogla bi da napune samo 3 zaposlena na 1 penzionera!
BEOGRAD - I kada bi svih trenutno 4,2 miliona radno sposobnih građana u Srbiji imalo zaposlenje, to ne bi bilo dovoljno za redovno punjenje budžeta Fonda PIO i isplatu penzija, bez dotiranja iz državnog budžeta, tvrdi predsednik Saveza penzionera Srbije Đuro Perić.
Održivost budžeta Fonda PIO i isplatu penzija bez dotacija iz državne kase bilo bi moguće kada bi Srbija imala 5,25 miliona zaposlenih, kaže Perić. To bi, dodao je, onda bio jedino održivi odnos - da tri zaposlena izdržavaju jednog penzionera - 1:3.
Perić je to rekao, pošto je direktor Fonda penzionog i invalidskog osiguranja Crne Gore Dušan Perović uručio pomoć crnogorskih penzionera za najugorženije penzionere Srbije pogođene poplavama.
On je dodao da pored mnogih problema u toj oblasti poseban problem predstavlja to što je vojnih penzionera 47.000, a onih koji treba da ih "izdržavaju" oko 21.000.
Govoreći o uporednim podacima, Perović i Perić su rekli da je najniža penzija u Crnoj Gori oko 11.600 (100,40 evra), dok je u Srbiji zagarantovana penzija 13.220 dinara.
Prosečna penzija u Crnog Gori je 276 evra, a u Srbiji 24.170 dinara. Kada je reč o odlasku u penziju, u Crnoj Gori i muškarci i žene to mogu da učine tek kada napune 67 godina života, odnosno 40 godina staža, s tim što se ta granica dostiže sukcesivnim podzanjem od po dva meseca.
Pre tih najnovijih zakonskih izmena iz 2011. godine u toj državi se u penziju išlo sa 65 godina života i 35 godina radnog staža.
"Trenutno imamo 125.000 penzionera, što je za jednu Crno Goru previše, ako se ima u vidu da imamo 190.000 zaposlenih. Ono šo ohrabruje, jesto to što se povećava nivo uplate doprinosa, pa je tako 15 odsto više uplaćeno 2013. godine nego 2012., a u prvih pet meseci ove godine 12 odsto više nego u prethodnoj", rekao je Perović.
Rečeno je i da 5.350 penzionera koji žive u Crnoj Gori dobijaju penziju iz Srbije, dok tačan podatak koliko Crnogoraca, koji žive u Srbiji i primanju penziuj svoje zemlje, nije poznat.
Govoreći o investicijama koje se očekuju u Crnoj Gori, Perović je istakao da se očekuju krupne investicije, kao što je izgrađna autoputa prema Boljarima, što je, dodao je, u završnoj fazi.
To je investicija vredna 800 miliona evra i sigurno je da će uposliti mnoge radnike te zemlje, ocenio je Perović.
On je istakao da je veliki potencijal i dalje u turizmu, da je za investiranje u Tivtu, Herceg Novom i Ulcinju zainteresovan strani kapital, a nije zanemarljiv ni hidroenergetski potencijal, posebno kada je reč o izgradnji malih i srednjih hidrocentrala.
"To sve ukazuje na realni optimizam, jer će se povećati zaposlenost i samim tim popuniti Fond, ali to nije dovoljno i da bi Fond bio 100 odsto stabilian", rekao je Perović i zaključio da sada država dotira Fond sa 38 odsto sredstava.