Kako prepoznati i lečiti ujed pauka?
Ugriz pauka obično je bezopasan. U stvari, mnogi ugrizi drugih buba pa i infekcije kože pripisuju se ugrizima pauka. Samo nekoliko vrsta pauka imaju očnjake dovoljno duge da prodru u ljudsku kožu i puste otrov dovoljno jak da ozbiljno utiču na čovekovo zdravlje. Kod nas je najpoznatija crna udovica, koja je ujedno i najotrovniji evropski pauk.
Uzroci i simptomi ugriza pauka
Simptomi ugriza javljaju se kao rezultat ubrizganog paukovog otrova. Jačina simptoma zavisi od vrste pauka, količine otrova ubrizganog u mesto ugriza i koliko je osetljivo telo na otrov.
Tipično, ugriz pauka izgleda kao bilo koji drugi ugriz – crveno, upaljeno te često i bolno područje na koži. Ponekad svrbi, a ponekad može proći i neopaženo. Ugrizi bezopasnih pauka često ne izazivaju druge simptome od gore navedenih.
Znakovi i simptomi ugriza crne udovice:
Bol – obično počinje u roku od sat vremena od ugriza, bol se širi s mesta ugriza u stomaku, leđima ili prsima.
Grčevi – trbušni grčevi ili ukočenost može biti tako teška da je ponekad može biti uzrok pucanja slepog creva.
Znojenje – prekomerno znojenje može se pojaviti oko mesta ugriza, ili može uključivati ceo ud.
Lečenje ugriza pauka
Za većinu ljudi s ugrizom pauka sledeće mere lečenja su sve što je potrebno: očistite ugriz blagim sapunom i vodom. Nanesite hladni oblog na ugriz, za smanjenje bolova i upala. Ako je ugriz na ekstremitetima, kao što su ruke ili noge, neka budu podignute. Takođe, prema potrebi možete koristiti i lekove protiv bolova.
U slučaju ugriza crne udovice koji izaziva bol a često i po život opasne simptome, potrebno je posetiti lekara koji će vam dati protivotrov. Protivotrov može izazvati ozbiljne alergijske reakcije pa se mora koristiti s oprezom.
(krenizdravo.com)