Viktor Orban: Beograd je kapija Evrope na Balkanu
BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Mađarske Viktor Orban otvorili su danas odeljenje za kulturu mađarske ambasade u Beogradu.
Premijer Orban je ocenio da "Evropska unija ne može dugo da opstane bez Srbije", jer je Beograd "kapija Evrope prema Balkanu".
"Beograd je kapija Evrope prema Balkanu i EU ne može dugo da opstane bez Srbije i Beograda. To bi bilo kao kad bi neko postavljao vrata prema istoku van ograde", rekao je mađarski premijer.
Orban je ocenio da Mađarska ima interes da "svaki, baš svaki njen sused, postane član Unije", jer je to način i da se postigne apsolutna bezbednost njegove zemlje.
"Naš cilj je da svaka nacija i narod osećaju Evropu svojim domom. Srpski narod, kao deo velike evropske porodice i evropske kulturne baštine, želi da pripada ovoj zajednici", naveo je Orban.
On je dodao da mađarska vlada podržava napore naše zemlje na evropskom putu.
"To nije pitanje aktuelne politike, već principijelni stav i moralna obaveza koju imamo, zahvaljujući zajedničkoj istoriji i korenima u srednjoj Evropi", poručio je premijer Mađarske.
Predsednik Nikolić je ocenio da je politički dijalog između Beograda i Budimpešte "na najvišem i visokom nivou intenziviran u poslednje dve godine".
"Uveren sam da će razgovori tokom samita doprineti produbljivanju političkih, ekonomskih, kulturnih i svih drugih oblika saradnje između Srbije i Mađarske", rekao je Nikolić, osvrnuvši se na činjenicu da će u Beogradu danas biti održana zajednička sednica vlada dveju zemalja.
Nikolić je rekao da su značajan podsticaj unapređenju dijaloga i jačanju saradnje u svim oblastima od zajedničkog interesa dale zajedničke posete predsednika, a posebno prošlogodišnja poseta mađarskog predsednika Janoša Adera Beogradu i to što su Ader i on tada zajednički odali poštu nevino stradalim Srbima i Mađarima tokom Drugog svetskog rata u Čurogu.
"Tada smo se saglasili u svemu, a ja bih i sada ponovio našu opredeljenost da se okrenemo budućnosti i novoj istorijskoj stranici u našim odnosima", rekao je on i dodao da u tom duhu mora biti "naš pogled u prošlost u kojoj su Srbija i Mađarska nekada bile na istim, a nekada na suprotstavljenim stranama".
Predsednik Srbije je rekao da su Srbija i Mađarska zbog geografskog prostora i upućenosti jednih na druge izgradile čvrste istorijske i kulturne veze, a da danas dve zemlje spaja i zajednička vizija evropske budućnosti regiona.
"Vaša dosledna podrška ostvarivanju naših aspiracija ka članstvu u EU je izuzetno dragocena", poručio je predsednik Nikolić.
Dvojica zvaničnika su izrazila zadovoljstvo zbog otvaranja odeljenja za kulturu mađarske ambasade, koje će biti i sedište Kulturnog instituta Balaši - "Mađarski kolegijum Beograd".
Orban je naglasio da je otvaranje ove kulturne ustanove "razumljivo samo po sebi", budući da je Beograd vekovima bio prestonica kulture i stecište naroda i vera.
"Dve nacije mogu da se upoznaju, a za nas Mađare je veoma važno i da se zavole", istakao je premijer Orban i dodao da se Mađarska zalaže da svaka nacija uspešno sačuva kulturni identitet u Evropi.
Nikolić je rekao da savremena umetnost, prosveta i nauka u obe zemlje vuku svoje korene iz zajedničke prošlosti, a kako je naveo, potvrda toga je i činjenica da je najstarija književna i kulturno-naučna institucija srpskog naroda - Matica srpska - osnovana 1826. godine u Pešti.
On je podsetio na neka imena umetnika koji su stvarali na prostoru obe države, poput kompozitora Kornelija Stankovića, slikara Petra Dobrovića i pesnika Aleksandra Petrovića, poznatijeg pod imenom Šandor Petefi...
Sedište Instituta je u Gračaničkoj ulici 14, a njegov direktor Janoš Deže izrazio je nadu da će rad ove kulturne ustanove doprineti da se srpski i mađarski narod bolje upoznaju.