STIŽE NAM AZIJSKI STRŠLJEN: Ubije 40 ljudi godišnje!

Neobične larve opsedaju Srbiju zbog vlažnog vazduha i visokih temperatura

BEOGRAD - Džungla.
Nakon misterioznih crnih skakavaca koji su se pojavili u selu Belo Polje u blizini Kuršumlije, azijski stršljen, koji godišnje u Aziji u proseku ubije 40 ljudi, nakon Slovenije i Hrvatske uskoro bi mogao da stigne i u Srbiju.

Glavni uzrok najezde insekata neuobičajenih za naše podneblje su, kažu stručnjaci, klimatske promene.

Ekološka neravnoteža

- Njima su pogodovali ovi uslovi jer smo sada ušli u period vlažnije klime s visokim temperaturama. To je poremećaj ekološke ravnoteže. Verovatno su kao larve doneti preko neke robe, jer se vrlo lako prenose - objašnjava infektolog Vladan Ranković i dodaje da je isto ukoliko vas egzotični insekt ujede ovde ili kad otputujete na daleke destinacije, s obzirom na to da je reč o istoj vrsti.

- Oni nisu prenosioci bakterija i virusa, već luče otrove slične onima kod pauka i škorpiona. Deluju lokalno, uglavnom na nervni sistem. Ne daje se protivotrov, terapija je simptomatska, protiv šoka ili alergije, u zavisnosti od toga kakve su reakcije - ističe doktor Ranković i dodaje da je najvažnije da se što pre javite lekaru.

Štete usevima

Crni skakavci koji su se pre nekoliko dana u velikom broju pojavili u ataru kuršumlijskog sela Belo Polje nepoznata su vrsta u Srbiji, a njihova masovna pojava bila je do sada karakteristična za Aziju, gde jata odraslih jedinki nanose velike štete usevima. Nova zebnja se stvorila kad su se pojavile pretpostavke da bi uskoro mogli da nas nasele i azijski stršljenovi, poznati i kao stršljeni ubice, koji već nekoliko meseci izazivaju paniku među stanovništvom Slovenije i Hrvatske.

(A. K.)

Stršljen ubica

- Kreće se brzinom od 60 km na sat i svake godine ubije oko 40 ljudi
- Može da usmrti 40 pčela u minuti
- Veruje se da su pre deset godina stigli u Francusku sa isporukom kineskog porcelana

Crni skakavci

- oni koji su se pojavili kod Kuršumlije su nimfe (drugi stadijum razvoja) skakavaca
- mogu da narastu do 7,5 cm
- predstavljaju opasnost za useve i voćnjake