Na suđenju za organizovani kriminal odloženo 30 suđenja

VIŠI SUD: Zbog štrajka advokata odloženo više od 400 suđenja!

Foto: Marina Lopičić/Ilustracija
U krivičnim predmetima odloženo je 360 suđenja, a u maloletničkom odeljenju tog suda odložena su suđenja u 15-ak predmeta, rekla je portparol suda Dušica Ristić

BEOGRAD - Tokom prethodnih 15 dana štrajka beogradskih advokata, u Višem sudu u Beogradu odloženo je više od 400 suđenja gde je prisustvo advokata obavezno ili optuženi nisu želeli da im se sudi bez prisustva branilaca.

U krivičnim predmetima odloženo je 360 suđenja, a u maloletničkom odeljenju tog suda odložena su suđenja u 15-ak predmeta, rekla je portparol suda Dušica Ristić.

Pred posebnim odeljenjima za organizovani kriminal i ratne zločine tog suda, zbog obustave rada advokata odložena su suđenja u 30-tak predmeta, među kojma su slučaj Miroslava Miškovića, Darka Šarića i druga, navela je Ristić.

Ona je napomenula da sud nema evidenciju troškova, odnosno štete koja je nastala zbog odlaganja suđenja, ali je ministar pravde Nikola Selaković jutros izjavio da pravosuđe "prilično trpelo" zbog štrajka advokata.

Kada su u pitanju osnovni sudovi u glavnom gradu, tu je situacija gotovo ista, ali kako nije u svim predmetima po zakonu neophodno prisustvo advokata, neka suđenja su ipak bila održana.

Prema rečima portparola Prvog osnovnog suda u Beogradu Ivane Ramić, sud je u svakom konkretnom slučaju bio dužan da poštuje pravo okrivljenog na odbranu.

To znači da ukoliko okrivljeni nije želeo da mu se održi pretres bez prisustva njegovog izabranog branioca, suđenja su morala da se odlože, rekla je Ramić.

U troškove postupka pored ostalog spada dnevnica sudije, kome je na prvom mestu posao da sudi, kao i dnevnica sudija porotnika i zapisničara i sudske straže.Tu su i troškovi prevoza za privođenje optuženog koji se nalazi u pritvoru i drugi.Osim beogradskih advokata koji su zbog nezadovoljstva povećanjem poreskih obaveza bili u štajku od 18. juna do srede, 2. jula, advokati iz cele Srbije obustavili su rad na tri dana prošle sedmice u sredu, četvrtak i petak.Beogradski advokati su danas počeli sa radom, nakon jučerašnjeg sastanka sa ministrima pravde i finansija Nikolom Selakovićem i Lazarom Krstićem.

Na sastanku je dogovoreno da u ponedeljak, 7. jula, bude formirana radna grupa koja ima zadatak da otkloni nejasnoće oko plaćanja poreza.Grupa, koja će raditi dve nedelje, ima zadatak da otkloni nejasnoće oko plaćanja poreza, i nađe dobro rešenje koje će biti prihvatljivo i za državu i za advokate", rekao je jutros Selaković televiziji Pink.

Radnu grupu činiće tri predstavnika advokata, dva predstavnika iz Ministarstva finansija i jedan iz Ministarstva pravde. Na sastanku je načelno postignut dogovor da ni za jednog advokata u Srbiji poreske obaveze neće smeti da premašuju 41 odsto više od prošlogodišnjih.Advokati iz Beograda obustavili su rad 18. juna, a advokati iz cele Srbije pridružili su im se prošle sedmice kada nisu radili u sredu, četvrtak i petak, tražeći da se stave van snage nova poreska rešenja za paušalno plaćanje poreza u advokaturi koja su uvedena Uredbom ministarstva finansija, odnosno da se poreske obaveze vrate na stanje iz prošle godine.

Advokati iz Srbije su počeli sa radom u ponedeljak, 30. juna, pošto je Advokatska komora Srbije rešila je da advokati rade preko leta i da državi ostave rok do septembra da se nađe rešenje.

Zbog obustave rada advokata, nisu održavana suđenja, istrage, saslušanja u policiji ili tužilaštvu u slučajevima gde je po zakonu neophodno prisustvo branioca.Advokati koji paušalno plaćaju porez su nezadovoljni višestrukim povećanjem poreskih obaveza i trazili su od Ministarstva finansija da stavi van snage nova poreska rešenja kojima su im nameti , kako tvrde, povećani za 40 odsto, a u nekim slučajevima i od 100 do 300 odsto.

Međutim, do toga neće doći pošto je na jučerašnjem sastankupronađeno kompromisno rešenje.