Ministar pravde

Selaković: Srbija će poštovati sve što se Šešelj dogovori sa Tribunalom

Foto: Nebojša Mandić
Sam sud nije mogao da spreči da Šešelj utiče na svedoke, pa kako onda tako nešto očekuju od Srbije? Sve što se Šešelj dogovori sa Tribunalom, to će Vlada poštovati, istakao je Selaković

BEOGRAD - Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je da je odluka o tome da Vlada predloži uslovne garancije za puštanje Vojislava Šešelja iz pritvora bila uslovljena zahtevom Haškog tribunala, koji je bio drugačiji od svih prethodnih i sadržavao je konkretne uslove za Šešeljevo puštanje.

"Sam sud nije mogao da spreči da Šešelj utiče na svedoke, pa kako onda tako nešto očekuju od Srbije? Sve što se Šešelj dogovori sa Tribunalom, to će Vlada poštovati", istakao je Selaković.

Vlada Srbije saopštila je 1. jula da je spremna da Haškom tribunalu pruži garancije za privremeno puštanje na slobodu optuženog Vojislava Šešelja, pod uslovom da se lider srpskih radikala u pravno obavezujućoj formi izjasni da će poštovati sve uslove koje odredi ili sa njim dogovori nadležno sudsko veće tog suda.

Ministar je najavio i da će Srbija tokom pregovora sa Evropskom unijom morati da promeni Ustav.

"Postoje zahtevi iz Brisela za promenu Ustava u onim delovima koji se neposredno odnose na nezavisnost pravosuđa. A ono što je možda i najbitnije kako bi se ta ocena popravila, jeste efikasna, nepristrasna i jasna primena svih zakona koje usvajamo", naveo je Selaković.

Na pitanje kakve ustavne promene se traže od Srbije, Selaković je precizirao da se, na polju pravosuđa, radi o odredbama koje se tiču uloge Narodne skupštine u imenovanju nosilaca pravosudnih funkcija i odredbama u vezi sa načinom izbora članova Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca.

Odgovarajući na pitanje kad očekuje da će Srbija otvoriti poglavlje 23, koje se odnosi na pravosuđe, ministar Selaković je naveo kako veruje da će to biti najkasnije na proleće 2015. godine. "Ono što je do nas, završićemo u oktobru ove godine", dodao je on.

On je rekao kako ne iznenađuje što je na "evropskom putu" stanje u srpskom pravosuđu označeno crvenom bojom, kao nezadovoljavajuće, budući da nijedna evropska država na početku pregovora za članstvo u EU nije bila ocenjena dobro ili je zabeležila napredak kada je u pitanju poglavlje 23, koje se odnosi na pravosuđe.

Govoreći na temu štrajka advokata, Selaković je naveo da radna grupa, u kojoj se nalaze predstavnici advokature i ministarstva finansija i pravde, ima za zadatak da u naredne dve nedelje definiše rešenja koja će biti prihvatljiva za sve strane.

(Tanjug/Večernje novosti)