FILADELFIJA - Dve egzoplanete, za koje su astronomi smatrali da su pogodne za život, u stvari su iluzija, nastala kao posledica zvezdane aktivnosti, tvrde američki istraživači.
Prema proračunima astronoma, planete Glize d i g su bile smeštene na 22 svetlosne godine (jedna svetlosna godina jednaka je 9.460 milijardi kilometara) od Zemlje, u "zoni Zlatnih uvojaka" (Goldiloks), tj. u zoni dovoljno bliskoj, a istovremeno dovoljno udaljenoj od zvezde za postojanje vode. To zaista jeste prostor u kojem su temperature i atmosfera pogodne za nastanak i evoluciju života.
U trenutku najave njenog "otkrića" 2010. godine, Glize g je opisana kao egzoplaneta koja je "najsličnija" Zemlji. Previše udaljena od naše planete da bi mogla biti posmatrana golim okom ili teleskopom, pomenuta dva svemirska tela su primećena u blizini zvezde Glize 581 pomoću spektra njene svetlosti.
Međutim, astronomi sa Državnog Univeziteta Pensilvanije veruju da Glize d i g nisu planete već signali koje šalje zveda.
"Prema našim istraživanjima, dve planete o kojima svi govore na žalost ne postoje", tvrdi Suvrat Mahadevan, koautor studije objavljene u časopisu Sajens.
"Ono što je najpre shvaćeno kao signal sa planete je zapravo izazvano zvezdanom aktivnošću", objasnio je on u izjavi za AFP.
Drugim rečima, magnetna polja ili sunčeve pege su najverovatnije uzrok pogrešnog očitavanja signala.
Naučnici su "otkrili" šest egzoplaneta oko zvezde Glize 581. Ali, sa eliminacijom Glize g i d, kao i Glize f, preostaju svega tri planete. Međutim, nijedna od njih nema uslova za razvoj života.