NJUJORK - Zahvaljujući flertu na poslu osoba postaje samouverenija, zadovoljnija i produktivnija, ali tanka je granica između bezazlene igre zavođenja i ulaska u nešto pri čemu mnogi mogu da budu povređeni.
Definicija flerta kaže da je reč o bezopasnoj igri zavođenja čija je svrha zabava i da ukazuje na površno interesovanje za nekoga, bez ikakvih ozbiljnih namera za postizanjem nečeg više ili formiranjem ljubavne veze.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da sve mora da ostane unutar granica, jer flert može da bude snažan alat koji ima mnogo prednosti - može da "napumpa" samopouzdanje, opusti i smanjiti stres na poslu, ali i stvori čvršću povezanost sa kolegama na poslu i van njega.
Još je zanimljivija činjenica da je u američkom istraživanju objavljenom u listu "Lična i socijalna psihologija" objavljeno da su žene koje koriste flert na poslu mnogo bolje u pregovaranju i postizanju svojih ciljeva od onih koje to ne čine.
Takođe, psiholozi smatraju da imati nekoga bliskog u radnoj okolini pomaže u otklanjanju lošeg osećaja konkurencije na poslu, što za rezultat može da ima povećanu produktivnost i sveukupno zadovoljstvo poslom.
Međutim, premda ne postoji vidljiva linija, ne treba nikada zaboraviti da se ona nalazi tamo gde je osoba zacrta i to na mestu koje razdvaja zabavu od neugodnosti i kolegu od ozbiljne veze.
"Postavljanje granica ima ključnu ulogu u tome da ne zaboravite šta je dolično ponašanje u poslovnom okruženju", kažu stručnjaci i preporučuju oprez da se partner/partnerka ne bi zabrinuli ili osećali ugroženo zbog nekog od kolega.
S druge strane, nisu zanemarljive prednosti održavanja ovakve vrste veze, jer nimalo nije nimalo loše da osoba ima dežurnog kolegu za flert na poslu, jer će tada radno vreme definitivno proleteti.