BEČ - Da su izbori za austrijski savezni parlament bili juče, prve julske nedelje, najviše poslanika na njima osvojila bi Slobodarska partija Austrije FPÖ i to čak 27 odsto, objavio je Esterajh (Österreich), pozivajući se na rezultate ankete koju za ovaj bečki dnevni list redovno sprovodi austrijski institut Galup.
Odmah za njom je Socijaldemokratska partija Austrije (SPÖ) kojoj podrška lagano raste i za koju bi u ovom momentu glasalo 26 odsto građana, jedan odsto više nego u prethodnoj anketi.
Narodnjačka partija (ÖVP) trenutno može da računa na 20 odsto glasova, Zeleni na 14 odsto podrške, dok partiju Neos podržava devet odsto odraslih Austrijanaca. Tim Štronaha (Team Stronach) danas ne bi uspeo da pređe minimalan prag i uđe u parlament.
Popularnost slobodaraca ne znači i da bi najveći broj Austrijanaca želeo da lidera plavih Hajnca Kristijana Štrahea (Heinz Christian Strache) vidi na mestu kancelara. Kada bi se predsednik austrijske savezne vlade birao direktno, neumnjivi pobednik bi bio aktuelni kancelar i socijaldemokratski lider Verner Fajman (Werner Faymann). Njega na mestu kancelara želi 33 odsto glasača.
Iako je Fajmanu direktna podrška pala za jedan odsto od prethodne ankete, a Štraheu porasla za čak sedam odsto, na 25 odsto, Fajman još uvek ima veoma veliku prednost pred šefom slobodaraca (33:25).
Evu Glavišnig, šeficu Zelenih, na mestu kancelarke volelo bi da vidi 18 odsto Austrijanaca, četiri odstvo više nego u poslednjoj anketi. Mihael Špindeleger, koji je sad vicekancelar i savezni ministar finansija, ima podršku da za kancelarsko mesto od samo 15 odsto.
Neos gubi na elanu, što se vidi i iz pada imidža šefa ove partije, Matijasa Štrolca (Matthias Strolz). Njega bi za kancelara sada želelo deset odsto birača. To je za čak sedam odsto manje nego u prethodnoj anketi.
Više investicija
Na pitanje da li vlada treba samo da štedi ili da ofanzivnije investira, samo 22 odsto podržava Špindelegerovu politiku stroge štednje, dok 58 odsto priželjkuje više novca za škole i univerzitete. Smanjenje poreskog tereta, uprkos budžetskom deficitu, traži 42 odsto, a 41 odsto zahteva da se uvede još stroža politika štednje u državnoj upravi, u Austrijskim saveznim železnicama (ÖBB) i penzionom sistemu.