Delegacija Bundestaga u poseti

Šokenhof danas u Beogradu o EU, ekonomiji, Kosovu

Foto: Rojters
Zamenik šefa poslaničkog kluba CDU/CSU nemačke kancelarke Angele Merkel sa spoljnopolitičkim savetnicima dolazi u Beograd sa željom da se upozna sa političkom situacijom u Srbiji na čijem čelu je sada nova vlada, kao i sa situacijom nakon poplava koje su u maju pogodile Srbiju

BEOGRAD - Delegacija nemačkog Bundestaga sa Andreasom Šokenhofom na čelu doputovaće danas u Beograd, gde će razgovarati sa predstavnicima srpske vlade i opozicije, a na dnevnom redu će, kako je najavljeno u Berlinu, biti pitanja vezana za pripreme Srbije na putu ka EU, dalja primena sporazuma Beograda i Prištine, odnosi sa Kosovom, kao i privredna situacija u Srbiji.

Direktor nemačke Fondacije Konrad Adenauer u Beogradu Henri Bone rekao je uoči posete da dolazak delegacije nemačkih parlamentaraca na čelu sa Andreasom Šokenhofom Srbiji vidi kao ohrabrenje i podršku reformama srpske vlade i društva u kontekstu evropskih integracija.

Šokenhof, zamenik šefa poslaničkog kluba CDU/CSU nemačke kancelarke Angele Merkel sa spoljnopolitičkim savetnicima dolazi u Beograd sa željom da se upozna sa političkom situacijom u Srbiji na čijem čelu je sada nova vlada, kao i sa situacijom nakon poplava koje su u maju pogodile Srbiju, rekao je Bone.

Šokenhof, nemački konzervativac, dobro je poznat i srpskim političarima i srpskoj javnosti posebno zbog iznošenja nemačkih očekivanja od Srbije u sedam tačaka ili zahteva. Između ostalog, Šokenhof je svojevremeno rekao da Nemačka očekuje da Srbija pre početka pregovora o prijemu u članstvo Evropske unije sa Kosovom potpiše zajedničku pravno-obavezujuću izjavu koja bi bila sprovedena do kraja pregovora o prijemu.

U sedam tačaka ušlo je i sprovođenje dosadašnjih dogovora u procesu dijaloga Beograda i Prištine, ali i dogovor o nastavku dijaloga i izvan predviđenih tema, kao što su energetika i telekomunikacije, početak ukidanja paralelnih struktura u bezbednosnom aparatu i upravi na severu Kosova i njihovo finansiranje.

Želja Berlina je i da Beograd kontinuirano utiče na Srbe na severu Kosova da aktivno sarađuju sa Euleksom i Kforom, kao i da se ostvari i vidljiv napredak u razjašnjenju i krivičnom gonjenju zbog napada i podmetanja počara u zgradi ambasade Nemačke u Beogradu u februaru 2008. godine, kao i jasni signali u cilju nastavka pomirenja u regionu.

Nemački parlamentarci dolaze u Beograd posle intenzivne diplomatske aktivnosti Srbije u Berlinu - razgovora srpskog premijera Aleksandra Vučića sa kancelarom Angelom Merkel i održavanja nemačko-srpskog foruma, na temu "Novi početak prema Briselu - Srbija na putu ka Evropskoj uniji", koji su otvorili Vučić i šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer