Sortiment
Paprika se odlikuje velikom raznovrsnošću oblika, veličina i kvaliteta plodova, kao i načina korištenja. Zbog toga danas u svetu postoji veliki broj sorti ove značajne povrtarske vrste. Na području Srbije su oplemenjivačkim radom kreirane sorte paprike različitih tipova plodova koje se koriste za različitu upotrebu. Među njima značajno mesto su našle i sorte paprika Instituta za ratarstvo i povrtarstvo kao što su: babure (Anita, Atina, Vranjska, Novosadska bela babura), u tipu kapija - za spravljanje ajvara (Amfora, Una), paradajz paprika (Novosađanka), u tipu šipki (Plamena-blago ljuta, Krušnica), polubabure (Matica, Buketna I).
Važno znati pre rasađivanja
Paprika zahteva plodna, strukturna zemljišta, dobrog vodno-vazdušnog režima i povoljnih fizičko-hemijskih svojstava. Najbolja su plodna aluvijalna zemljišta i černozem.
Dobri predusevi za papriku su: jednogodišnje leguminoze, strnine, trave, a loši predusevi iz familije Cucurbitaceae (vrste iz porodice tikava), Solanaceae (paprika, paradajz, krompir, patlidžan i duvan).
Na istoj parceli paprika bi se trebala saditi tek nakon 4-5 godina.Pošto se rasad paprike proizvodi u staklenicima i plastenicima, potrebno je da rasad bude okaljen, odnosno spreman na nove uslove sredine koji vladaju na otvorenom polju. Kaljenje biljaka počinje sedam dana pre sadnje smanjenjem broj zalivanja, ali se povećava zalivna norma zbog provociranja rasta korenovog sistema...
Mr Dario Danojević
Prof. dr Đuro Gvozdenović