BEOGRAD - Oštre kritike opozicije, ali i pohvale stranke na vlasti obeležile su jučerašnju raspravu o izmenama Zakona o radu u Skupštini Srbije! Dok su predstavnici vladajućih partija ovaj pravni akt označili kao „zakon za budućnost radnika“, opozicija ga je nazvala katastrofalnim i istakla da neće doneti bolji život zaposlenima.
Raspravu je obeležilo i neobično negodovanje opozicije - kritikovali su da nisu razumeli ni reč onoga šta je ministar za rad Aleksandar Vulin rekao za govornicom jer je „brzo i nerazgovetno pričao“. Zbog toga su iz NDS i DS tražili njegov govor napismeno, ali predsednica Skupštine Maja Gojković taj predlog je odbila, kao i predlog da „ministar još jednom pročita ono što je napisao“.
- Radi se o veoma važnom zakonu, pravima radnika, i mi smo ozbiljno pristupili tom zakonu, uložili amandmane. Možda bismo tražili odgovore od ministra, ali to nismo mogli jer, iskreno, ništa ga nismo razumeli - rekao je poslanik NDS Janko Veselinović.
Inače, Vulin je rekao da je osnovni cilj izmena Zakona o radu povećanje zaposlenosti i obezbeđivanje pravne sigurnosti, kako za poslodavce tako i za zaposlene.
- One se ne usvajaju da bi se otpuštali radnici, već da bi se uspostavila neophodna ravnoteža između sveta rada i sveta kapitala. Poboljšaće se uslovi poslovanja, otvoriti nova radna mesta, rad će se prebaciti iz crne u formalnu zonu. Prvi put smo uveli revolicionaran institut, da obračunski list bude izvršna isprava, kao menica - poručio je Vulin.
Međutim, šef poslaničkog kluba DS Borislav Stefanović prigovorio je da izmene ne jačaju prava radnika, već će dovesti do smanjenja zarada i masovnog otpuštanja.
- Zakonom se uvodi princip jeftine radne snage, odnosno srpski radnik koji je pošten i vredan postaće kao radnik na Bliskom istoku, koji proizvodi patike, a ne može da ih kupi - kaže Stefanović.
Podršku izmenama zakona najavile su vladajuće stranke, DS se izjasnio protiv, a NDS i LSV uslovili su je usvajanjem njihovih amandmana, koji se odnose na zaštitu prava trudnica, invalida i starijih radnika.
Lazar Krstić
OSTAVKA ZBOG BUDŽETA
U pisanoj ostavci upućenoj premijeru Lazar Krstić je naveo da je kao ministar finansija primoran na ostavku jer ne prepoznaje spremnost da se s najkrupnijim strukturnim problemima u javnim finansijama uhvatimo ukoštac energično i bez odlaganja, i da je neposredan povod odsustvo saglasnosti u vezi s rebalansom budžeta.