Altiparmakov: Po sadašnjem zakonu lošeg radnika ne možete da otpustite
BEOGRAD - Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov ocenio je danas da je Zakon o radu jedan od preduslova da se uvede racionalnije poslovanje u javnim, ali i privatnim preduzećima. On je kazao da privreda više ne može da izdržva teret gubitaka javnih preduzeća poput Srbijagasa, Železare i Elektroprivrede Srbije (EPS) za koji je kazao da je u "opasnoj finansijskoj situaciji".
Altiparmakov je naveo da je Srbija do sada imala "izuzetno rigidan" Zakon o radu, te, kako smatra, "privatni poslodavci sa strepnjom zapošljavaju radnike jer se plaše šta će se desiti ako radnik uradi nešto loše, a on ne može da ga udalji sa posla".
Po tvrdnji Altiparmakova, zakoni o radu su nepopularni u svim zemljama, ali su sve zemlje i u Istočnoj i Zapadnoj Evropi, već liberalizovale tržište rada što je jedan od uslova za ostvarivanje privrednog rasta. Na pitanje kako je moguće da za Zakon o radu vlast kaže da će doneti veće zapošljavanje, a sindikati da će doći do otpuštanja, Altiparmakov je naveo da su oba tumačenja ispravna - samo zavisi sa kojeg stanovišta se to posmatra.
"Da biste imali tržišnu ekonomiju koja funkcioniše, morate imati fleksibilnost da lošeg radnika otpustite, a po sadašnjem zakonom nema te mogućnosti", ocenio je on. Dodao je da oni koji rade dobro, nemaju razloga za brigu, i da je poruka izmene tog zakona da se radnici motivišu da rade marljivo, a demotivišu oni koji nedovoljno dobro obavljaju svoj posao.
Altiparmakov je rekao da je Fiskalni savet indentifikovao tri tačke na kojima se mora raditi kako bi se stabilizovala srpska ekonomija, a to su reformski zakoni - Zakon o radu, Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju i Zakon o privatizaciji i stečaju; saniranje gubitaka u javnim preduzećima; i rešavanje "budžetske rupe" odnosno smanjivanje najvećih stavki javnih rashoda - plata i penzija.
(Beta/RTS)