BEOGRAD - Zoran Babić, šef poslaničke grupe SNS, poručio je povodom protesta dva reprezentativna sindikata zbog zakona o radu da će država biti jača od svakog pritiska.
- Država će biti snažnija od bilo kakvog pritiska, od onih koji žele da sačuvaju svoje lične beneficije. U MUP imate 27 sindikata, u „Železnicama“ 28, i svi su zaštićeni i mogu da ne dolaze na posao, a primaće platu, da budu nepošteni i ne obavljaju svoje radne obaveze. Bili su do sada država u državi - kazao je Babić i dodao da izmene zakona o radu neće ugroziti one koji odgovorno rade svoj posao.
- Šta će nam zakon koji će zaštititi radnike, a nemamo radna mesta? Videli smo da postojeći zakon, koji je bio rigidan, nije sačuvao radna mesta, osim u javnom sektoru - naveo je ovaj naprednjak i podsetio da je zakon o radu dobio podršku Međunarodne zajednice, MMF, Svetske banke, EU, kao i da ga je podržalo tri četvrtine sindikata.
Međutim, u skupštinskoj sali juče se poteglo i pitanje podrške Miroslava Miškovića izmenama postojećeg zakona o radu.
- Laž je da smo tražili podršku Miroslava Miškovića i „Delte“ za ove izmene Zakona o radu, laž je da nam je takva podrška bila potrebna, ali je istina da ste, kad ste vi vršili vlast, pravili zakone za Miroslava Miškovića kako bi on postajao bogatiji i da bi postao gospodar Srbije - naveo je Babić.
I dok se u parlamentu raspravljalo o amandmanima na izmene Zakona o radu, ispred zdanja na Trgu Nikole Pašića su protestovali predstavnici dva reprezentativna sindikata - Saveza samostalnih sindikata Srbije i UGS Nezavisnost. Protest je trajao sat i po, a završio se zahtevom da se povuku Vladini predlozi izmena zakona o radu i PIO iz skupštinske procedure.
(K. B.)
Bivše Čedine uzdanice
PODRŽAVAMO ZAKON O RADU
Bojan Đurić, Ivan Andrić i Mladen Bašić, nekadašnji funkcioneri LDP, oglasili su se juče saopštenjem u kome navode da podržavaju izmene zakona o radu i PIO. Oni su objasnili da u uverenju da postoje politički trenuci kad je društvo nesigurno i lomi se i kad su svi obavezni da iznesu svoj stav.
- Veoma je važno da Skupština usvoji predložene zakone o radu i PIO, kao prvi korak u promenama, a još je važnije da se oni efikasno i pošteno sprovode - ocenili su oni.