Epigenetske oznake

MAPIRANJE: Otkriveno kako iskustva utiču na DNK

Ova tehnika biće ključna za shvatanje ranog razvoja embriona i raka, ali može razviti terapiju matičnim ćelijama

KEMBRIDŽ - Naučnici sa instituta Bejbraham razvili su moćnu jednoćelijsku tehniku koja pomaže u otkrivanju toga koliko okruženje utiče na naš razvoj i karakteristike koje smo nasledili od roditelja.

Tehnika može biti korišćena za mapiranje epigenetskih oznaka na DNK unutar jedne ćelije. To je značajno za shvatanje razvoja embriona, a moglo bi pomoći u lečenju raka ili neplodnosti.

Epigenetske oznake su hemijski markeri kojima se obeležava DNK i koji su svojevrsna ćelijska memorija. One ne menjaju sekvence DNK, ali beleže sva iskustva ćelija i stavljaju ga u DNK, što omogućava ćelijama da se sete događaja i kad su sećanja na njega izbledela. Čak i ishrana može uticati na to gde će epigenetske oznake biti sačuvane.

- Sposobnost mapiranja epigenetskih oznaka iz individualnih ćelija biće ključna za shvatanje ranog razvoja embriona i metastaziranja raka, ali može pomoći i u razvoju terapije matičnim ćelijama. Do sada su bile veoma korisne prilikom ispitivanja razvoja miševa, a ova tehnika će nam omogućiti da to isto uradimo i kod ljudi - kaže dr Gavin Kelsi sa instituta Bejbraham.

Profesor Volf Rik, naučnik koji nije imao veze sa ovim istraživanjem, kaže da je ova metoda izvanredna.

- Ova metoda pružila je neverovatan uvid u epigenetske informacije i embrionske matične ćelije. To je izuzetno važno zbog toga što se one mogu razviti u mnogo različitih ćelija - kaže on.

(A. I.)