(VIDEO) MO RUSIJE ZVANIČNO: Ukrajinski Su-25 leteo uz malezijski boing
MOSKVA - U momentu katastrofe uz putnički boing 777 "Malezija erlajnza" leteo je i avion ratnog vazduhoplovstva Ukrajine, po svoj prilici Suhoj 25, zvanično su potvrdili predstavnici Ministarstva odbrane Ruske Federacije na upravo završenoj konferenciji za novinare posvećenoj padu boinga 777 "Malezija erlajnza".
Rastojanje između dva aviona bilo je oko pet kilometara, što je u dometu raketa "vazduh - vazduh", kojima su takvi avioni opremljeni, kazao je načelnik Uprave Generalštaba vazdušnih snaga Ruske Federacije general Andrej Kartopolov, čiji ljudi od udesa aviona pažljivo analiziraju sve obaveštajne podatke.
"Zabeležena su tri civilna aviona, uključujući boing 777 malezijske avio-kompanije. Istovremeno je registrovan avion ukrajinskog rantnog vazduhoplovstva, verovatno Su-25, na udaljenosti od 3 do 5 kilometara od boinga 777", izjavio je on i postavio pitanje: "Zašto je vojni avion leteo u istom koridoru i na istoj visini uz civilni avion?"-
Podsetio je da su ukrajinske vlasti ranije tvrdile da u oblasti pada malezijskog aviona nije bilo ukrajinskih vojnih aviona."Informacija Kijeva da u trenutku pada boinga nije bilo letova ratne avijacije ispostavila se kao laž", rekao je on.
General Kartopolov kazao je da SAD tvrde da imaju fotografije iz svemira koje navodno pokazuju da su snage samoodbrane Donjecke oblasti oborile avion. "Ali, te snimke nije niko video. Mi imamo podatke da je u to vreme nad Ukrajinom leteo eksperimentalni američki satelit. Ako američka strana ima snimke, molimo da nam ih dostavi radi analize", kazao je on.
"Po našim podacima, od 17.06 do 17.21 po moskovsokm vremenu 17. jula nad jugoistočnim oblastima Ukrajine preletala je američka svemirska letelica. Tao je eksperimntalni sistem namenjen za otkrivanje i praćenje raketnog lanisranja različitog opsega. Ako američka strana ima snimke tog satelita, molili bismo ih da ih objave međunarodnoj zajednici radi detaljnog izučavanja", dodao je general Kartopolov.
Malezijski avion je leteo uobičajenim koridorom, a zatim je skrenuo na sever, tvrde ruski generali na pres konferenciji. Maksimalno odstupanje od leve granice koridora bilo je 14 kilometara. Zatim je započeo manevar da se vrati u koridor, ali nije uspeo. U 17.20 počeo je da pada, a od 17.23 nestao je s ruskih radara. Šta je izazvalo izlazak iz koridora, znaće se posle dešifrovanja 'crnih kutija' i snimaka razgovora posade sa službama na zemlji, kazao je general.
"Rusija nije dala miliciji vazdušne odbrambene sisteme "Buk", kao ni drugo oružje i vojnu opremu", izjavio je Kartopolov.
Pogledaje celu specijalnu konferenciju Ministarstva odbrane Rusije o padu malezijskog boinga 777 na letu MH17: