- Pre neću da budem predsednik srpske vlade nego da tako nešto dozvolim Vlada Srbije vodi politiku EU integracija. Dobili smo poverenje građana i da vodimo politiku dobrih odnosa i sa Rusijom. Takvu politiku ćemo i da vodimo. Srbija je na evropskom putu od kojeg neće odustati. Biće stvari na koje možda neće moći da odgovori u skladu sa očekivanjima, ali će se truditi, a mi smo svesni da imamo velike obaveze - rekao je premijer.
I EU i Rusija
Prema pisanju medija, od naše zemlje se traži da označi vlast u Kremlju kao glavnog krivca za tragediju vezanu za pad malezijskog aviona i da politički okrene leđa Rusiji tako što će se izjasniti da li će do 1. septembra uvesti sankcije.
Zatim se pojavila izjava ambasadora Majkla Kirbija da SAD poštuju tradicionalno prijateljstvo Srbije i Rusije, ali da svet neće pozdraviti neosuđivanje ugrožavanja teritorijalnog integriteta Ukrajine.
- Srbija je glasno rekla da poštuje teritorijalni integritet svih zemalja članica UN, ali zvaničnici nikada nisu dodali rečenicu u kojoj govore da to uključuje i Ukrajinu, kao i celu njenu teritoriju - rekao je Kirbi.
Žao nam je zbog greške
Reagujući na Kirbijevu izjavu, iz Kabineta premijera stigao je odgovor da je Vučić iznenađen rečenicom američkog ambasadora.
- Kabinet premijera obaveštava javnost i ambasadora SAD, inače velikog prijatelja Srbije, da je lično Aleksandar Vučić više desetina puta jasno i nedvosmisleno ponovio stav o poštovanju teritorijalnog integriteta Ukrajine, pa čak i Krima, kao sastavnog dela ukrajinske države - stoji u odgovoru. Zatim je stiglo izvinjenje Ambasade SAD da je ambasador Majkl Kirbi u izjavi za Radio sto plus naveo:
- Srbija je jasno rekla da podržava teritorijalni integritet svih zemalja članica UN. To je ono što svi govore. Činjenica je da su i premijer Vučić i šef diplomatije Dačić u svojim izjavama podržali integritet zemalja članica UN, posebno podršku integritetu Ukrajine, uključujući Krim. Pozdravljamo ovakve izjave i žao nam je zbog greške - navodi se u saopštenju Ambasade SAD.
Dragomir Anđelković
DIPLOMATSKA OFANZIVA
Politički analitičar Dragomir Anđelković izjavio je da Srbija u ovakvoj situaciji mora da pojača diplomatsku aktivnost i da zatraži podršku Nemačke kako pritisak ne bi bio formalizovan, dok je za analitičara Predraga Simića izjava ambasadora Majkla Kirbija u vezi sa stavom Srbije prema Ukrajini očekivana usled zaoštravanja odnosa između Vašingtona i Moskve nakon pada malezijskog aviona.
ČINJENICE
Premijerove izjave o Ukrajini
4. jun prilikom zvanične posete Beču
- Beograd podržava teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine i čini sve da po pitanju ukrajinske krize bude uz evropske partnere. Srbija je u saglasnosti sa međunarodnim pravom i sa pozicijom EU. Jedina razlika je što nije uvela sankcije Rusiji. Činimo sve da budemo uz naše evropske partnere.
13. jun za nemački i švajcarski dnevnik Bild i Blik
- Ukrajina se bori za državno jedinstvo. Da li verujete da će Moskva vratiti Krim?
-Formulisaću to ovako: od početka smo podržavali teritorijalni integritet Ukrajine, a to uključuje i Krim.
- Da li verujete Putinu?
- Poštujemo Rusiju kao svetsku silu i partnera. Više o tome ne mogu da kažem.
2. jul
- Stav Srbije prema Ukrajini ostaje nepromenjen, ali Srbija neće kidati prijateljske odnose sa Rusijom. Odnosi Srbije i Rusije jesu prijateljski, ali oni imaju određene probleme sa nama zbog našeg duga, a i mi imamo određena pitanja.
6. jul za nemački Velt
- Kada je reč o odnosima sa Moskvom, Vučić je naglasio da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, a da ne podržava sankcije protiv Rusije.
16. jul za nemački Handelsblat
- Beograd podržava teritorijalni integritet Ukrajine, ali ne i sankcije protiv Rusije.