Poznati psiholog i ekonomista Den Arili iz Univerziteta Djuk iz Sjedinjenih Američkih Država je zajedno sa saradnicima objavio zanimljivu studiju, u kojoj se iznosi teza da su ljudi, koji su odrasli u komunizmu Istočne Nemačke, skloniji nepoštenom ponašanju od onih koji su odrasli u socijalnom kapitalizmu Zapadne Nemačke.
U Arilijevoj studiju bilo je uključeno 250 nasumično odabranih stanovnika Berlina koji su učestvovali u igri u kojoj se moglo zaraditi i do šest evra.
Igra je bila jednostavna - svaki učesnik je trebalo da baci kockice 40 puta i zapiše rezultat svakog bacanja na komadiću papira, pri čemu je veći rezultat na kraju značio i veći dobitak.
Nakon završetka igre, učesnici su ispunili dodatni obrazac gde su odgovarali na pitanja o tome gde su rođeni i odrasli, gde su živeli 1980.godine, a gde 1990. itd. Kada su naučnici analizirali rezultate analize shvatili su da osobe koji su odrastali u Istočnoj Nemačkoj varali duplo više nego oni koji su odrastali u susednoj Zapadnoj Nemačkoj.
Analiza je pokazala i da što su duže živeli na istoku, to je veća verovatnoća da će u igri birati veće brojke.
"Rezultati su pokazali kako su i jedni i drugi varali, ali istočni Njemci su to činili u većoj meri. Osim toga, pokazalo se da su stariji istočni Nemci, koji su duže bili izloženi socijalizmu, bili skloniji varanju. Arili je iz toga zaključio da socijalistički sistem ima trajni erodirajući uticaj na moralnost građana", piše u istraživanjima.
Ipak, dodaje se da treba biti oprezan kod ovakvih zaključaka, pošto je politički sistem samo jedan od faktora koji utiče na naše ponašanje, a ovakvi rezultati mogu da se tumače i drugačije, da ta razlika zapravo ne postoji zbog političkog sistema, nego zbog stepena bogatstva u kom je neko odrastao.
(Cdm.me)