Trčali za obolele od Gošeove bolesti

Shutterstock
Gošeova bolest je genetsko oboljenje koje se javlja kod jedne od 100.000 osoba

Udruženje građana za pomoć obolelih od Gošeove bolesti (UGOŠ) prvi put je 26. jula obeležilo Međunarodni Goše dan kako bi se istakle potrebe dece i odraslih koji se suočavaju sa simptomima tog oboljenja. Oni su na simboličan način - trkom kroz centar Beograda ukazali na potrebu što ranijeg dijagnostikovanja i lečenja bolesti.

Gošeova bolest je genetsko oboljenje koje se javlja samo u slučajevima kada su oba roditelja nosioci neispravnog gena, a zastupljena je kod jedne od 100.000 osoba. Postoje tri tipa oboljenja, a najčešći je tip jedan, čiji su simptomi zamor, bol u kostima, pojavljivanje modrica, uvećana jetra i slezina.

Tip dva je najteži i javlja se kod beba, dok je tip tri hronični, utiče na centralni nervni sistem i vremenom napreduje, tako da uključuje i teškoće s očima, gubitak koordinacije i napade. Razvoj enzimske supstitucione terapije 1991. omogućio je lečenje koje spasava život mnogim obolelima. Međutim, u Srbiji se samo maloletni pacijenti leče tim terapijama o trošku države.