Buduće mame na putovanju

OPUSTITE SE I UŽIVAJTE: More i sunce blagotvorno utiču na trudnoću

Foto: Thinkstock
Drugo stanje nije razlog da žena ne ide na more jer izlaganje toplim zracima i boravak u prirodi, ali samo u odgovarajućem periodu dana, mogu izuzetno dobro uticati na plod

Trudnoća traje devet meseci pa je zato neizbežno da se razvija i kroz različita godišnja doba, uključujući i leto. A kad se pomisli na taj period godine, većini ljudi na pamet odmah pada odlazak na more. Upravo zbog toga, Dr Kurir je istraživao da li je putovanje u toplije krajeve i kupanje u vodenim prostranstvima bezbedno za buduće mame i na šta bi one posebno trebalo da obrate pažnju kako bi se istinski opustile i uživale u odmoru, ali i u svom blaženom stanju.

Doktorka Aleksandra Pikula, ginekolog i dugogodišnji specijalista GAK Narodni front, ističe da letnji meseci predstavljaju pravu blagodet za trudnice.

- Za putovanja ne postoji nikakvo ograničenje kad je u pitanju period trudnoće, ali naravno, ukoliko je ona urednog toka i uredno vođena. Iz tog razloga pre odlaska na putovanje treba se obavezno posavetovati s lekarom koji je najbolje upućen u konkretan slučaj. Ukoliko se putuje automobilom, preporučuje se češće stajanje i odmori, unošenje dovoljno tečnosti i manjih, laganih obroka sa dosta svežeg voća. Ono sadrži elemente neophodne za održanje urednog statusa trudnoće. Takođe, treba obratiti pažnju da trudnica na put krene u laganoj i udobnoj garderobi i obući i da sedište bude što udobnije - objašnjava sagovornica Dr Kurira i dodaje da se vožnja avionom uglavnom savetuje trudnicama do navršenog osmog meseca trudnoće.
Foto: Thinkstock


- Savetuje se da trudnice, za svaki slučaj, na odmor ponesu preparate multivitamina, koji se u današnje vreme i rutinski uzimaju u trudnoći, crevne i vaginalne probiotike, analgetike i antipiretike tipa paracetamola, vaginalete šireg spektra za dezinfekciju sluznice i, obavezno, sredstvo za sunčanje s visokim faktorom zaštite - naglašava dr Pikula.

Prema njenim rečima, na moru, kao i na planini, preporučuje se duži boravak napolju i kupanje u ranim jutarnjim ili kasnijim popodnevnim časovima.

- Sunčanje u to doba blagotvorno utiče na razvoj koštanog i nervnog sistema ploda zbog pojačanog lučenja vitamina D3. Međutim, tada je neophodna dobra hidratacija organizma, što podrazumeva unošenje minimum dva litra tečnosti. Treba izbegavati boravak na direktnom suncu, i to u periodu od 11 do 18 sati. Šetnje i lake fizičke aktivnosti trebalo bi da se obavljaju rano ujutro ili kasnije uveče, posle 20 časova - posavetovala je dr Pikula.

Kako je istakla, svi, pa i trudnice, treba da se trude da im se na odmoru smiri um i da postignu što bolju relaksaciju.

- To se postiže čitanjem lake literature i slušanjem relaksirajuće muzike. Ukoliko je sve u redu, ne treba izbegavati ni izlete - dodaje dr Aleksandra Pikula.

Činjenice
PREPORUČLJIVE TEČNOSTI

- voda
- mlak čaj
- paradajz sok
--nezaslađeni voćni šejkovi i frapei od dinje, lubenice i voća bogatog vitaminom C,
natrijumom i kalijumom


Činjenice
VAŽNA ISHRANA BOGATA LAGANIM PROTEINIMA

- morski plodovi
- riba (morska i rečna)
- nemasni sirevi bogati kalcijumom
- jogurt i kiselo mleko s kulturama probiotika
- povrće svih vrsta u što većim količinama
- morske alge
- so
- više vrsti hleba
- puter
- šunka
- slanina
- masline
- ukiseljeno povrće

Foto: Thinkstock


Krvarenje i bol su znaci za uzbunu

Oprez Dr Pikula ističe da ukoliko se pojavi neki od neuobičajenih faktora za trudnoću, treba odložiti letovanje i otići lekaru

Dr Aleksandra Pikula ističe da trudnice treba da uživaju u svom stanju i radosnom iščekivanju nastupajućeg, ali i upozorava da ukoliko žena oseti bilo koji od rizičnih faktora, treba da razmisliti o putovanju.

- Ukoliko su žene na odmoru a pojavi im se i najmanje krvarenje, bolovi ili bilo koje druge tegobe koje predstavljaju odstupanje od uobičajenog stanja za trudnoću, treba da se jave najbližem ginekologu ili lekaru u mestu u kom se nalaze - upozorava dr Pikula.