- Reorganizovali smo gradsku upravu, uvodimo red u javna preduzeća, stvaramo uslove za bolju investicionu klimu, pravimo novi sistem socijalne politike i brinemo o životu građana. Bivša vlast u amanet nam je ostavila 1,1 milijardu evra duga, prazna obećanja i nerealna davanja.
To je bivša vlast, zato je i promenjena. Šta ste vi uradili?
- Promenili smo način na koji funkcioniše Beograd. Budžetom nije planiran ni jedan jedini dinar novih kredita. Kroz uštede možemo da nađemo način za vraćanje dugova i kredita. Dokazaćemo da Grad može da se vodi drugačije.
Kako ćete promeniti sistem vladanja?
- Bivša vlast se zaduživala, a nije plaćala obaveze. Od tih 14 milijardi dinara obaveza, do kraja godine vratićemo 5,6 milijardi, a već smo vratili 2,5 milijarde. S javašlukom i neradom u gradskim institucijama i preduzećima mora se prestati. Primera radi, 29 gradskih preduzeća niko nije kontrolisao, radili su šta su hteli. Formirali smo tim koji kontroliše rad preduzeća na mesečnom nivou, o čemu i ja dobijam izveštaje.
Šta piše u njima?
- Kakvi su rezultati i šta je ispunjeno. Radi se transparentnije. Važno je da privučemo što bolje kadrove za direktore javnih komunalnih preduzeća. Konkurs je završen, prijavio se 271 kandidat. Garantujem da ubuduće neće biti stranačkog zapošljavanja i da će jedini kriterijum biti stručnost.
To je lako reći, ali da li se može sprovesti?
- Biće sprovedeno. Iako se biraju na mandat od četiri godine, nijednom direktoru pozicija neće biti zagarantovana ukoliko ne postigne dobre rezultate. To je jedini put, jer smo dotakli dno.
Pomenuli ste smanjenje troškova. Verovatno je svaka trudnica i porodilja pomenula vaše ime u negativnom kontekstu. Zašto je to socijalno davanje smanjeno?
- To je bila najteža odluka koju smo kao privremeni organ doneli, ali zbog neodgovorne politike prethodne vlasti, koja im je ostala dužna stotine miliona, a nama u gradskoj kasi dug od 1,1 milijardu evra. Nismo imali izbora, neke naknade smo morali da umanjimo. To su sve proširena prava, nijedno zakonom zagarantovano pravo nismo ukinuli. Pritom, porodiljama i trudnicama vratili smo sve što im je prethodna vlast mesecima dugovala, a ono što smo im obećali redovno isplaćujemo.
Kakvu socijalnu politiku ćete voditi?
- Bićemo socijalno odgovorni, ali realni. Do kraja godine usvojićemo strategiju socijalne politike za najugroženije kategorije građana.
A do sada su pomoć dobijali oni koji imaju?
- Analizom rada Sekretarijata za socijalnu zaštitu uočili smo niz zloupotreba. Samo prošle godine bilo je 37.000 odobrenih zahteva za jednokratnu novčanu pomoć bez jasnih kriterijuma. I ne samo to. Subvencije za infostan dobijali su vlasnici vila, poslovnih objekata i oni koji su iznajmljivali te stanove nekom drugom.
Kome odlazi novac predviđen za socijalna davanja?
- Kada govorite o socijalnoj politici, Beograd po dva zakonska osnova ispunjava svoje obaveze u dinar. Socijalna kategorija su deca bez roditelja, porodice bez zaposlenja, porodice s bolesnom decom, porodice koje nemaju rešeno stambeno pitanje. Njima je pomoć najpotrebnija. Napadaju nas iako nijedna ugrožena kategorija stanovništva nije trpela. Za porodilje sada nemamo 50.000 dinara u budžetu, ali imamo 20.000, i toliko će dobijati svakog prvog u mesecu.
Uključeni ste u projekat „Beograd na vodi“. Deo javnosti ne veruje da će biti ostvaren.
- Uverićemo i neverne Tome. To je jedan od dosad najznačajnijih projekata u Beogradu, i kada ga realizujemo, pokrenućemo građevinsku industriju i srpsku privredu. Verujem u taj projekat.
Šta će do kraja mandata biti završeno?
- Biće završena prva faza, koja podrazumeva izgradnju tržnog centra, kule i od tri do šest stambenih objekata, uključujući hotele.
Lepo zvuči to o čemu govorite, ali ima li kupaca?
- Kupci tih stanova i poslovnih prostora su kompanije koje su najavile svoj dolazak u Srbiju i one koje posluju u zemlji. Kompanija „Er Srbija“, kojoj treba 4.500 kvadrata da bi mogla da funkcioniše i radi, nema takav prostor u Beogradu. Imate kompaniju NCR, jednog od najvećih američkih investitora, koja posluje ovde na nekoliko lokacija. Oni sada ne mogu da nađu lokaciju. Zaposliće ove godine 900 ljudi. Napravićemo investicioni bum.
Znači, da verujemo investitorima iz UAE?
- Zar mislite da bi jedna od najvećih kompanija koja se bavi investiranjem u nekretnine na svetu, a koja je naš partner za izgradnju „Beograda na vodi“, uložila od tri i po do četiri milijarde evra da nije sigurna da može da izvuče profit?
Uključeni ste u rad „Er Srbije“. Kad će naša avio-kompanija stati na noge?
- Na kraju 2013. kompanija je imala 72 miliona evra gubitka. To su sve gubici iz prethodnih godina, nastali zbog lošeg i neracionalnog poslovanja bivšeg rukovodstva „Jata“. Naša namera je da nacionalna avio-kompanija već od 2015, prvi put za poslednjih nekoliko decenija, umesto uzimanja desetina miliona evra subvencija od države, počne nešto da vraća u budžet Srbije.
Premijer stalno ističe da je dobra ona vlada koja radi kao tim, reprezentacija. Ako je vlada reprezentacija Nemačke, šta je Beograd?
- Ako je vlada nemačka reprezentacija, onda je Beograda Bajern. I to nije prazna priča. Rezultati su vidljivi. Zbog svega što smo učinili mislim da smo kao tim, na skali od jedan do pet, bliži četvorci nego trojci.
O svom doktoratu
LIČNO ME JE ZABOLELO
Nedavno se javila sumnja u verodostojnost vašeg doktorskog rada.
- Bio sam student generacije na Ekonomskom fakultetu, dobio sam nagradu za najbolji magistarski rad u toj ustanovi, završio sam jednu od najboljih škola u Americi, gde sam i magistrirao. Imam dve magistrature na prestižnim školama u Srbiji i Americi. Moj doktorat je rezultat dvadesetogodišnjeg rada u oblasti restrukturiranja preduzeća, privatizacija... Zato me je lićno zabolela sumnja da je moj rad plagijat. Citirao sam druge autore koji se bave tom tematikom. Napisao sam rad koji je u potpunosti delo mog znanja i iskustva. I niko u javnosti nije ni znao za tu titulu, jer je nikad nisam javno isticao niti potencirao. Školovao sam se zbog sebe. Doktorske studije sam završio pre nego što sam ušao u politiku.
Timski sam igrač
MRZIM LENJOST
Opišite sebe u jednoj rečenici.
- Timski sam igrač. Istovremeno, sebi zadajem ciljeve i onda sam sebe ocenjujem. To očekujem i od svojih saradnika.
Opišite premijera u jednoj rečenici.
- Premijer Vučić je osoba kojoj je stalo da Srbija bude bolje mesto za život i koja ne priznaje „ne“ kao odgovor.
Najveći uspeh?
- Porodica i troje dece.
Da možete da budete bilo ko, šta biste voleli?
- Uvek bih bio ja.
Šta najviše mrzite?
- Lenjost.
Neostvarena želja?
- Trudim se da svoje želje ostvarim. Žao mi je što nisam imao prilike da duže živim u Kini.
Briga o najmlađima
BESPLATAN SPORT U ŠKOLE
Svedoci smo da roditelji moraju da plaćaju po nekoliko hiljada dinara mesečno za dečje sportske aktivnosti?
- Sport mora da se vrati u škole, i to besplatno. Malo ljudi zna da postoji mala hala Kombank arene, koja nije u funkciji otkako je napravljena, a koju ćemo, nadam se, do sledećeg leta potpuno renovirati.
Ispunjavamo obećano
KANCELARIJA ZA BRZE
ODGOVORE OD SEPTEMBRA
Hoće li Beograd ikad dobiti kancelariju za brze odgovore?
- Krenuće s radom sredinom septembra.
Šta to znači za građane?
- Da će na jednom mestu moći da dobiju sve odgovore o poslovanju preduzeća. Od septembra pokrećemo „poslovne inkubatore“, mesta gde će male startap kompanije dobiti mogućnost da rade, a Grad će finansirati zakup prostora.