100 DANA VLADE: Vučić pokrenuo ozbiljne reforme

Nebojša Mandić
U protekla tri meseca započete su ozbiljne reforme, pokrenuta je žestoka diplomatska ofanziva i usvojen je Zakon o radu

BEOGRAD - Prvih sto dana Vlade koji se navršavaju sutra obeležila je velika diplomatska aktivnost, ali i početak reformi koje je premijer Aleksandar Vučić najavio rečima „neću stati, nema odstupanja ni za jotu“.

Za ovo vreme usvojen je Zakon o radu, započeta je diplomatska ofanziva, a najavljeno je i niz koraka koji bi trebalo da dovedu do oporavka srpske privrede.
Tim s kojim će raditi premijer je predstavio poslanicima i građanima 27. aprila u Skupštini Srbije. Sutradan je u Beograd stigla Ketrin Ešton, a onda je usledila diplomatska ofanziva i susreti s gotovo svim najvažnijim međunarodnim zvaničnicima - od nemačke kancelarke Angele Merkel do premijera i predsednika Rusije, Vladimira Putina i Dmitrija Medvedeva.

Predstavljen je i plan oporavka privrede, a jedan od važnih signala je i najava da će „Er Srbija“ od iduće godine leteti direktno za SAD. Ipak, prvih sto dana Vlade nije prošlo bez turbulencija - ministar finansija Lazar Krstić izašao je iz Nemanjine 11 zbog neslaganja u vezi s tempom reformi. Na njegovo mesto došao je ministar privrede Dušan Vujović, a još nije poznato ko će biti prvi čovek privrede.

Šta Srbiju sve čeka do ostvarivanja planova, premijer je predočio i u nedavnom pismu.
- Danas, možda prvi put u savremenoj srpskoj politici, imamo jasan plan za uspostavljanje stabilne ekonomije, čvrste države s uređenim javnim finansijama. Do tog svetla moraćemo da prođemo kroz mnogo trnja u mračnom tunelu, ali sam potpuno siguran da će na kraju mandata Vlade mnogi koji nas kritikuju morati da priznaju da smo uradili veliki posao za našu zemlju i za našu decu - najavio je Vučić.
Dragana Udovičić 

„Beograd na vodi“
PROJEKTI ZA BUDUĆNOST

Master plan projekta „Beograd na vodi“, koji je planiran s investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, predstavljen je 27. juna, a dan kasnije promovisan je Andrićgrad, povodom 100. godišnjice Sarajevskog atentata i sećanja na velikog nobelovca Ivu Andrića. Ovaj događaj zajedno su upriličile Srbija i Republika Srpska po ideji reditelja Emira Kusturice.

AAleksandar Jovanović 

Obračun s korupcijom
SEČA POLICIJSKIH GENERALA

Smenjeni su načelnici policije i počele su velike akcije suzbijanja kriminaliteta, hapšenja za pljačku državne imovine i korupciju su nastavljena. Otkriven je i najveći diler droge na Balkanu koji je dve decenije živeo mirno usred Beograda. MUP Srbije, Nemačke i Francuske formirala su radnu grupu koja će se baviti pitanjima koja su veoma značajna za Srbiju i njene građane.

MARKO RUPENA 

Reformski zakoni
OSTAVKA LAZARA KRSTIĆA

Prvo tromesečje završilo se burnom raspravom o izmenama i dopunama Zakona o radu, koji je usvojen. Takođe, juče su poslaničku overu dobili zakoni o privatizaciji i o stečaju, kao i medijskih zakona. U okviru reformi javnog sektora otvoren je „dosije javna preduzeća“, o prvim smenama direktora. U prvom tromesečju pala je i prva žrtva reformi, odnosno ostavku je podneo ministar finansija Lazar Krstić.

Fonet Ap 

Fonet 

Diplomatska aktivnost
SVUDA DOBRODOŠAO I KOD
MERKELOVE I KOD PUTINA I MEDVEDEVA

Prvih sto dana Vlade obeležila je i jaka diplomatska aktivnost, kao i susreti premijera sa zvaničnicima Nemačke, Rusije, Francuske. Predsednik Vlade se 11. juna susreo s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu i sa nemačkim privrednicima koje je pozvao da ulažu u Srbiju. Vučić se 8. jula u Moskvi sastao s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i premijerom Dmitrijem Medvedevom, a tom prilikom razrešene su dileme u vezi s Južnim tokom, gasom, izvozom. Premijer se 3. jula susreo s tamošnjim premijerom Manuelom Valsom i ministrom ekonomije, privrednog oporavka i digitalne ekonomije Arnom Monteburom i s predstavnicima najvećih francuskih kompanija koje je pozvao da investiraju u Srbiju. Početkom juna premijer je bio u poseti Austriji, gde se susreo s predsednikom te zemlje Hajncom Fišerom.

Dragana Udovičić 

Nezapamćene poplave
U VANREDNOM STANJU

Srbiju su 14. maja zadesile katastrofalne poplave, zbog čega je dan kasnije Vlada proglasila vanredno stanje. Prema zvaničnim podacima, materijalna šteta je procenjena na milijardu i po evra. Evakuisani su čitavi gradovi. Vojska, teritorijalna odbrana i dobrovoljci branili su gradove od Save, Morave, ali su i države iz celog sveta slale pomoć, a građani su pokazali neverovatnu solidarnost.