SZO ČESTITALA MINISTARSTVU ZDRAVLJA: Odlično ste radili za vreme poplava!

Zorana Jeftić
Ministar Lončar je gest Svetske zdravstvene organizacije apostrofirao govoreći o učinku u prvih 100 dana Vlade

BEOGRAD - Svetska zdravstvena organizacija (SZO) pohvalila je Ministarstvo zdravlja Srbije jer je na pravi način reagovalo tokom vanredne situacije, kada su Srbiju zahvatile katastrofalne poplave.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar upravo je to apostrofirao govoreći da je veoma zadovoljan onim što je u njegovom resoru urađeno za prvih 100 dana Vlade.
- Kao posebno dobro urađen posao ističem reagovanje našeg zdravstvenog sistema u nedavnim poplavama, a za to je stigla i pohvala Svetske zdravstvene organizacije - kaže Lončar.

Iz Ministarstva zdravlja kažu da su pohvale SZO primljene zbog adekvatnog reagovanja, a pre svega zbog sprečavanja nastanka epidemija očekivanih u takvim situacijama.

Sprečena epidemija

- Pohvaljena je organizacija zdravstvene službe u vanrednim uslovima, posvećenost kako Ministarstva zdravlja, tako i zdravstvenih radnika, organizovana kontrola i nadzor nad zaraznim bolestima, naročito onih koje se prenose putem vode, zatim uspostavljanje alert-sistema za rano praćenje i nadzor nad zaraznim bolestima, koji podrazumeva dobru koordinaciju zdravstvenog sistema pod vođstvom Ministarstva zdravlja - kažu u Ministarstvu zdravlja i dodaju:

Saradnja sa susedima

- Uspostavljena je i veoma dobra prekogranična saradnja s našim susedima BiH, Republikom Srpskom i Hrvatskom u prevenciji i kontroli epidemija.
Inače, Ministarstvo zdravlja je za vreme vanredne situacije aktiviralo broj putem kojeg su svi građani mogli dobiti instrukcije za postupanje tokom i nakon poplava. Korisnici su dobijali i informacije u vezi sa čišćenjem i uputstva kako treba postupati s hranom.
Kurir štampano 
Zadovoljan... Zlatibor Lončar

Pripravnost
OPREZ ZBOG
ŠIRENJA EBOLE

Zbog epidemije ebole (prenosi se kontaktom, preko telesnih tečnosti - znoja, urina, sline) u svetu, najveće u poslednjih 40 godina, Ministarstvo zdravlja radi sve što je u njihovoj moći kako bi zaštitili građane Srbije. U kritičnim situacijama preduzimaju se sledeće mere: obolela osoba mora biti smeštena u karantin, pristup pacijentu moguć je samo u specijalnim lekarskim odeljenjima, osoba koja odlazi kod zaraženog mora imati specijalnu opremu (sterilno odelo, bocu s kiseonikom).