Realnost je neumoljiva: jedini način da izgubite suvišne kilograme je da sagorite više kalorija, nego što ćete uneti, što je gotovo nemoguće, ako ne promenite navike u ishrani.
U kilogramu telesne masnoće ima oko 7.000 kcal, dok trčanje celog maratona sagoreva oko 2.600 kcal. Jasno je, dakle, koliko malu ulogu vežbanje igra u mršavljenju.
To ne znači da je fizička aktivnost nebitna, ali ako već morate da birate između regulisanja ishrane i vežbanja, dokazi upućuju da treba da se odlučite za ovo prvo.
Ako ste žena, ukoliko želite da smršate, treba da unosite oko 1.500 kcal dnevno, dok je taj broj za muškarce nešto veći. Osim što treba da povedete računa o unosu kalorija, trebalo bi da razmislite i o vrsti namirnica koje unosite.
Ukoliko do sada niste vežbali, a planirate da smršate, možda je dakle, najbolja strategija da prvo regulišete ishranu, a usput korak po korak uvodite izmene i u navikama vezanim za fizičku aktivnost. Naime, iako ćete u teretani verovatno sagoreti mnogo kalorija, postoji mogućnost da ćete kasnije osećati mnogo snažniju glad, što će vas naterati da se prejedete i time poništite sve pozitivne efekte vežbanja.
Umesto da se upletete u beskrajni krug učlanjivanja u teretanu i napuštanja vežbanja, počnite da pešačite do posla, prestanite da koristite liftove, umesto u kafić, s prijateljima izađite u šetnju i rezultati neće izostati. Kada primetite prve pomake na vagi, možete pojačati fizičku aktivnost, ali postepeno i planirano, tako da vežbanje postane vaša svakodnevna navika, a ne povremeno sredstvo za mršavljenje.
Eksperimentišite s različitim fizičkim aktivnostima i pronađite onu koja neće činiti da se osećate kao žrtva.
Na posletku, gubljenje kilograma može biti veoma uspešno, ako znate da cenite “male pobede” – svaki korak koji učinite se računa.
(B92)