KRALJEVO - Predajom akcijaških knjižica, koje je učesnicima omladinske radne akcije "ORA nije fora" uručio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, danas je u Kraljevu i zvanično završena jedina ovogodišnja akcija ove vrste u Srbiji.
Završetak radne akcije u okviru koje je, na sanaciji objekata oštećenih u poplavama i rečnog priobalja u kraljevačkom kraju učestvovalo 50 akcijaša iz Maribora, Rume, Ohrida, Bele Crkve i samog grada na Ibru,upriličen je na međunarodni dan mladih.Ministar Vulin se akcijašima zahvalio što su svojim radom dokazali da je moguće menjati stvari oko sebe, a u ime države obećao da ovaj primer neće biti zaboravljen. "Zakonski ovu oblast treba regulisati,jer upravo završena akcija ne sme da bude incident i usamljeni primer, nego pravilo", smatra ministar Vulin.
On je dodao da će ministarstvo na čijem je čelu i Ministarstvo omladine i sprta uskoro izaći sa Nacrtom zakona o volontiranju, koji treba da da priliku mladima da dobrovoljnim radom pomognu svojoj zajednici i sami sebi.
Prema ministrovim rečima, poplave su nas naučile da nijedna zemlja ne može da opstane bez dobrovoljnog rada, jer hiljade dobrovoljaca i volontera nisu bile plaćene nijednim dinarom."Ova deca su nas podsetila da iz socijalizma ne treba nekritički izbacivati sve, jer iz sistema u kojem je rad bio na ceni, treba uzeti upravo to", naveo je Vulin.Ova deca su pokazala da se rad ceni, ali u Srbiji je, napomenuo je, nezaposleno 51 odsto mladih, koji predstavljaju najaktivniji i najzdraviji deo društva.
"Moramo da učinimo sve da tu poraznu statistiku promenimo, zbog čega će Ministarstvo rada uskoro izaći sa projektima "Prva šansa", sa mikrokreditima za samozapošljavanje i za plaćanje stažiranja mladih ljudi",rekao je Vulin.On je dodao da će Srbija, u onoj meri u kojoj bude zapošljavala mlade ljude moći da razmišlja o penzijama, budućnosti i razvoju svoje zemlje.
Od 3. avgusta akcijaši su prikupili 120 džakova neorganskog otpada, izbacili oko stotinu kubika drveća i granja, očistili dva kilometra reke Ribnice.
Za sanaciju 12 lokacija brigadiri su utrošili oko 2.000 radnih sati, ali svi redom kažu da će im više od napornog rada ostati u sećanju nezaboravna druženja tokom akcijaških dana.