Selaković: Komora će biti nosilac provere kvaliteta rada

Zorana Jevtić
Javnobeležnička komora će imati ulogu da štiti i opominje javne beležnike kako se ne bi škrenulo sa puta zakonitosti i da nivo kvaliteta zakonitosti od 1. septembra bude znatno viši i bolji nego što je bio pre, naveo je ministar

BEOGRAD - Ministar pravde Srbije Nikola Selaković izjavio je danas da će Javnobeležnička komora Srbije biti nosilac provere kvaliteta rada javnih beležnika u kontroli zakonitosti.

Selaković je rekao da će Javnobeležnička komora Srbije na čijoj se osnivačkoj Skupštini danas biraju organi i nakojoj će biti usvojeni Statut i Poslovnik, omogućićiti da rad beležnika bude efikasniji i bolji.

"Javnobeležnička komora će imati ulogu da štiti i opominje javne beležnike kako se ne bi škrenulo sa puta zakonitosti i da nivo kvaliteta zakonitosti od 1. septembra bude znatno viši i bolji nego što je bio pre", istakao je Selaković.

Kako je Selaković naveo, u Srbiji su imenovana 94 javna beležnika, a neophodno je njih 371 što znači da postoji značajan broj otvorenih mesta za beležnike.

Šef Projekta za Pravne reforme GIZ Majkl Falke rekao je da su javni beležnici preuzeli "pionirski zadatak" i da će imati veliku ulogu u izgradnji efikasnog, savremenog pravnog sistema u Srbiji. On je istakao da će Projekat za Pravne reforme GIZ iza kog stoji nemačka vlada nastaviti da podržava komoru i javne beležnike. Na današnjoj Skupštini će se birati i zamenik predsednika Komore, članovi Izvršnog i Nadzornog odbora, članovi Statutarne i Disciplinske komisije, disciplinski tužilac i njegov zamenik.

To je prvi put da se u Srbiji osniva Javnobeležnička komora, organ koji će nadzirati i rukovoditi rad notara koji će od 1. septembra početi da rade u 32 suda. Javni beležnici će voditi ostavinske postupke, biće zaduženi za izdradu i čuvanje testamenata, kao i za zaključenje i overu raznih vrsta ugovora. Kraljevina Jugoslavija je imala notarsku službu od 1930. godine, a ta služba je ukinuta 1944. godine.