Haradinaj dao ponudu kosovskim Srbima: Glasajte za mene i vratiću vam oteto!

Kurir štampano
Budući mandatar Ramuš Haradinaj spreman da kao kontrauslugu za podršku Srba u vladi predloži preispitivanje privatizacija srpskih preduzeća

BEOGRAD - Preispitivanje procesa privatizacije na Kosovu i povratak bar dela uzurpirane imovine države Srbije glavni je uslov kosovskih Srba za učešće u novoj vladi, na čijem čelu će, po svoj prilici, biti Ramuš Haradinaj, saznaje Kurir.

Više nezavisnih izvora za naš list je potvrdilo da je Haradinaj spreman da kao kontrauslugu za podršku Srba u kosovskoj vladi predloži zakonska rešenja kojim bi se oteta imovina vratila privatnim licima i da je spreman da aminuje preispitivanje privatizacija srpskih firmi i preduzeća, i to pod okriljem Zajednice srpskih opština.

- To bi praktično značilo da bi se imovina u telekomunikacijama i energetici vratila pod okrilje Srba, to jest Zajednice srpskih opština. Ovo je veliki pomak jer do sada nijedan albanski političar niti partija nisu hteli ni da razgovaraju o preispitivanju nezakonito privatizovane imovine Srbije - naglasio je izvor Kurira upućen u kosovske prilike.

U Kancelariji za Kosovo i Metohiju ne žele da komentarišu pregovore s Haradinajem, ali ne negiraju da je uslov za podršku nekoj albanskoj partiji vezan za imovinu.
- Ukoliko ta tema dođe na dnevni red, mi imamo dokumentaciju koja dokazuje koliko je Srbija oštećena u mnogim privatizacijama na Kosovu. Sačuvali smo sve tapije koje pokazuju šta je u vlasništvu države Srbije. Za našu državu važne su i rudne rezerve, na koje imamo pravo - objašnjavaju u ovoj kancelariji.

Sagovornici Kurira tvrde da je ovo dobra strategija Srbije, ali da to neće biti lak posao jer je naša država isuviše dugo prećutno odobravala nezakonito obavljene privatizacije, ali i otimačinu srpske imovine. Prethodne vlasti olako su se odrekle 200 milijardi dolara, na koliko je procenjena imovina na Kosovu i Metohiji.

Nekadašnji šef ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju Nenad Popović kaže da bi to bio veliki pomak jer su samo zalihe lignita pete po značaju u svetu i da zbog toga ne treba da čudi što su mnogi svetski investitori krenuli u pohod na kosovsko rudno bogatstvo.
- Geološke rezerve lignita iznose 14,7 milijardi tona, rezerve olova i cinka procenjuju se na 42,2 miliona tona. Zbog ovakvog bogatstva Srbija je morala mnogo ranije da jasno postavi svoje ekonomske interese - kaže Popović.
Kurir štampano 

Ijan Klif
SRPSKA LISTA DA
BUDE U VLADI KOSOVA

Ambasador Velike Britanije u Prištini Ijan Klif izjavio je da Srpska lista treba da bude u vladi Kosova.
- Nakon odluke Ustavnog suda kosovsku vladu očekuju veliki izazovi, kao što su ekonomski razvoj, dijalog sa Srbijom i evropske integracije. Oko političke blokade koja trenutno koči formiranje kosovskih institucija ne treba da se pravi galama - rekao je Klif i naglasio da Srpska lista ne treba da bude odlučujući faktor u kosovskoj vladi.