Kako kažu zakupci tezgi koje smo juče zatekli na zgarištu, uslovi za rad u Depou su bili katastrofalni, opasni po život, što se i pokazalo pre dva dana, kad se zapalila instalacija, koja je zamenjena pre samo godinu dana.
Jedan od 160 zakupaca, Svetlana Jeremić, koja je ostala bez posla, kaže da godinama radi u lošim uslovima.
- Zimi smo sedeli u kaputima i rukavicama, a leti smo padali u nesvest od vrućine. Nismo mogli da dišemo, a kamoli da radimo. Pre dve godine dva dana nismo radili jer zbog električnog spoja nismo imali struju. Tada su iz „Gradskih pijaca“ bili primorani da zamene elektroinstalacije i ugradili su nam desetak klima-uređaja, pa je bilo mnogo bolje - kaže Jeremićeva.
Jednom okrečen
Da su zakupci tezgi godinama papreno plaćali zakup, a radili u neizdrživim uslovima, potvrdili su nam i bračni par Dragan i Vesna Knežević, koji u Depou imaju tezgu od 1996. godine, kad je i otvoren.
- Za 20 godina, koliko radimo ovde, Depo je samo jednom okrečen, jednom mesečno se peru podovi, a jednom godišnje je generalno čišćen. Kupci su nas pitali da li primamo kartice, a mi zbog slabog napona struje nismo imali ni štekere. Fiskalne kase su nam bile na baterije, pa smo svaka dva-tri dana morali da ih menjamo - kaže za Kurir Vesna Knežević i dodaje da je od Depoa živelo 1.000 ljudi.
Dragan Knežević ističe da roba ni na jednoj tezgi u Depou nije bila osigurana jer osiguravajuće kompanije nisu htele da im izdaju polisu.
Kase na baterije
- Niko nije bio osiguran jer nije bilo moguće prikupiti sve papire. Neki ljudi su pokušavali da osiguraju robu, ali nisu uspeli jer je objekat bio bezbednosno nesiguran. Priča se i da je požar namerno izazvan da bi se ova lokacija prodala. Ako se Depo ne obnovi, što bi moglo da se uradi za mesec dana, onda ćemo biti sigurni da je sve ovo urađeno s namerom, jer se priča da ima zainteresovanih kupaca - kaže Knežević i dodaje da su zakupci spremni da finansijski pomognu obnovu.
Direktor GSP
NE ZNAM KO ODRŽAVA DEPO
V. d. direktora GSP „Beograd“ Željko Milković kaže da ne zna čija je bila obaveza da ulaže u održavanje Depoa.
- „Pijace“ su bile zakupac prostora i ne znam kako je ugovorom regulisano čija je bila obaveza održavanja. Danas ću proveriti jer sam direktor samo četiri meseca. Objekat jeste naš, ali i naše preduzeće je gradsko vlasništvo, pa će Grad odlučiti i da li će objekat obnoviti ili će ga prodati. Grad je vlasnik građevinskog zemljišta - rekao je Milković i dodao da su „Gradske pijace“ mesečno GSP plaćale 500.000 dinara za zakup Depoa.
JKP „Gradske pijace“
POMOĆI ĆEMO KOLIKO MOŽEMO
Od direktora „Gradskih pijaca“ Ivana Soča juče nismo uspeli da dobijemo odgovor zašto u zgradu Depoa godinama ništa nije ulagano, jer je njegov mobilni telefon bio nedostupan. Sočo je ranije za naš list izjavio da će danas formirati komisiju koja treba da utvrdi sve detalje požara.
- Izveštaj ćemo proslediti osnivaču. Pozvao sam i predstavnike zakupaca da se sastanemo i vidimo na koji način možemo da im izađemo u susret.