Šefica pregovaračkog tima Srbije za pregovore sa EU

Tanja Miščević: Beograd ne sedi na dve stolice

Foto: Beta
Pokušavamo da se snađemo u situaciji u čijem kreiranju nismo učestvovali, da obezbedimo rast i razvoj, a da istovremeno sprovodimo i evropske reforme, kazala je Miščevićeva

BEOGRAD - Šefica pregovaračkog tima Srbije za pregovore sa EU Tanja Miščević izjavila je da je Brisel pitanje Rusije definisao kao pitanje solidarnsoti ili aktivne neutralnosti, te da je to upravo ono što traži od Beogada u odnosu prema Moskvi.

"Razumeju da je naša pozicija specifična i da Srbija zbog spoljnopolitičkih i ekonomskih interesa želi da zadrži situaciju u kojj neće uvoditi sankcije Rusiji, ali da je spremna da do momenta ulaska u EU, prihvati sve obaveze iz članstva uključujući i spoljnu politiku i politiku bezbednosti EU", kazala je Miščević.

Prema njenim rečima, Beograd ne sedi na dve stolice već pokušava da se snađe u novonastaloj situaciji. "Pokušavamo da se snađemo u situaciji u čijem kreiranju nismo učestvovali, da obezbedimo rast i razvoj, a da istovremeno sprovodimo i evropske reforme", kazala je ona.

Prema njenim rečima, EU prihvata neutralnost Beograda ali i podseća na obaveze na putu ka Uniji. "EU prihvata tu našu neutralnost, ali nas podseća da imamo obaveze i prema EU i zbog toga nas je pozvala da ne povećavamo izvoz na rusko tržište", kazala je ona.

Miščević je navela da se države koje su pre Srbije pregovarale o članstvu nikada nisu susrele sa tim da neko mimo članica EU bude merilo njihovog napretka. Srbija je jako zainteresovana da otvaranje prvih poglavlja u pregovorima bude što pre.

"U ovom trenutku smo potpuno spremni za otvaranje 32. poglavlja (finansijski nadzor), ali znamo i prihvatamo da ne može biti otvaranja bilo kog poglavlja pre nego što se otvori jedno od tri teška, a to su poglavlje 23 (pravosuđe i osnovna prava), 24 (pravda, sloboda, bezbednost) odnosno 35 (Kosovo)", dodala je Miščević.

Tehnički je nemoguće, kako je ocenila, da se 23. i 24. poglavlje otvore pre februara ili marta sledeće godine. Kod poglavlja 35 zavisimo od ocene država članica EU o napretku dijaloga Beograda sa Prištinom. Prema njenim rečima u interesu je svih da poglavlje 35 o Kosovu bude što pre jer se ono satoji od praćenja primene svega što je dgovoreno u briselskom dijalogu.