Uvode se volonterske specijalizacije

Lončar: Ukida se dve godine obaveznog staža u zdravstvu

Foto: Tanjug
U pojedinim deficitarnim granama medicine prosečna starost lekara je 47,5 godina, a starosna struktura nepovoljna je u pedijatriji, anesteziologiji, reanimatologiji, ginekologiji, internoj medicini i radiologiji

BEOGRAD - Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da se izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti ukidaju dve godine obaveznog staža koji je bio jedan od uslova za specijalizaciju zdravstvenih radnika i uvode volonterske specijalizacije.

Lončar je obrazlažući predložene izmene i dopune u Skupštini Srbije rekao da je suština zakona da se zdravstvenim radnicima omogući da na specijalizaciju idu odmah posle položenog državnog ispita.

Izmenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kako je naveo Lončar, menja se i uslov da zdravstveni radnik mora da bude u stalnom random odnosu da bi dobio specijalizaciju. "Zbog situacije sa zapošljavanjem i stanja u budžetu, mišljenja smo da moramo da damo volonterske specijalizacije i specijalizacije onima koji su zaposleni na određeno vreme. Te specijalizacije bi se odnosile na deficitana zanimanja", precizirao je ministar zdravlja.

On je ukazao na nedovoljan broj lekara specijalista u srpskom zdravstvu kao i to da su oni u starosnoj dobi od oko 50 i više godina. "U srbiji je prosečna starost doktora medicine zaposlenih na neodređeno vreme sa završenom ili započetom specijalizacijom i subspecijalizacijom iznosila 48,5 godina, a onih na neodređeno koji su završili specijalizaciju i subspecijalizaciju 50,4 godine", precizirao je on.

On je kazao da je u pojedinim deficitarnim granama medicine, prosečna starost lekara 47,5 godina, navodeći da je starosna struktura nepovoljna u pedijatriji, anesteziologiji, reanimatologiji, ginekologiji, internoj medicine i radiologiji. Izmenama i dopunama Zakona će se, kako je naveo Lončar, povećati broj specijalista i užih specijalista mlađih od 55 godina u deficitarnim granama medicine, stomatologije i farmacije.