MONROVIJA - Hrišćanska misionarska grupa SIM saopštila je danas da se i treći američki zdravstveni radnik zarazio virusom ebole, radeći s pacijentima u Zapadnoj Africi.
Ta grupa nije saopštila ime američkog lekara, ali je navela da je radio u bolnici ELWA koju je osnovao SIM u liberijskoj prestonici Monroviji, preneo je AFP.
Dvojica Amerikanaca su takođe radili u ELWA - doktor Kent Brentli i medicinska sestra Nensi Rajtbol. Oni su prebačeni iz Liberije i kod kuće se uspešno leče od ebole.
Za razliku od to dvoje Amerikanaca, nova američka žrtva nije direktno radila sa obolelima od ebole i za sada nije jasno kako se zarazila od te bolesti koja se uglavnom završava smrću.
Ta osoba se nalazi u bolnici u karantinu.
Međunarodna medicinska organizacija Lekari bez granica danas je saopštila da svet gubi bitku sa zaustavljanjem širenja ebole i apelovala je na na međunarodnu zajednicu da pošalje pomoć i medicinsko osoblje u zapadnu Afriku.
"Šest meseci od izbijanja najteže epidemije ebole u istoriji, svet gubi bitku sa zaustavljanjem njenog širenja. Lideri ne mogu da savladaju ovu transnacionalnu pretnju", izjavila je predsednica Lekara bez granica Žoan Liju u UN u Njujorku.
Od ebole je do sada u zapadnoj Africi umrlo više od 1.500 ljudi, dok se broj obolelih procenjuje na 3.000.
Ebola je otkrivena 1976. godine i dobila je ime po reci koja se nalazi u današnjoj Demokratskoj Republici Kongo.
Ova bolest se prenosi kontaktom sa izlučevinama zaražene osobe kao što su krv, pljuvačka i znoj ili dodirivanjem tela osoba umrlih od ebole, zbog čega najveći rizik da obole preti lekarima i drugim medicinskim radnicima.
Od nje je umrlo oko dve trećine obolelih tokom protekle četiri decenije, a u čak dve epidemije stopa smrtnosti je bila skoro 90 odsto.