NIKINCI - Rekonstrukcijom događaja na Tuzlanskoj kapiji utvrđeno je da granata koja je pala 25. maja 1995. godine, nije mogla doći sa položaja VRS sa Panjika na Ozrenu, rekao je balističar Mile Poparić nakon detaljne analize ovog događaja na poligonu Nikinci kod Rume.
Milorad Ivošević, šef Tima odbrane generala Novaka Đukića, rekao je da je potpuno uvjeren da slučaj generala Đukića nije pravne prirode nego da u njemu leže političke implikacije.
On je rekao novinarima da je današnji eksperiment pripreman više od dva i po meseca u Republici Srpskoj i Srbiji.
„Ovaj poduhvat skoncentrisan je samo da se utvrdi istina i da se odgovori na pitanje da li učinci i proizvodi dejstvovanja granate 130 milimetara mogu proizvesti katastrofalne i tragične posledice koje su se desile na „Tuzlanskoj kapiji“, dodao je Ivošević.
Ivošević je istakao da ova rekonstrukcija događaja jasno pokazuje da eksploziju na „Tuzlanskoj kapiji“ nije uzrokovala granata, nego je, najverovatnije, reč o nekom drugom eksplozivu.
On je podsetio da je najveći deo problema na početku odbrane generala Đukića proizišao iz političkih stavova sudova u BiH.
„Od početka postoji namera da se „Tuzlanska kapija“ stavi na teret generalu Novaku Đukiću, da bi se izbegli odgovori na pitanje ko je počinio zločin nad mladim ljudima u Tuzli“, rekao je Ivošević i dodao da se tada dogodila velika tragedija u BiH, a da se krije odgovor ko je to učinio.
Ivošević kaže da njegov tim neće dokazivati ko je kriv, ali da mu je namera bila da doprinese u rasvetljavanju ovog zločina, te da se postavi pitanje da li je realno da je granata od 130 milimetara mogla da povredi 150 žrtava.
„Sa aspekta istorije, od kada postoji granata tog, pa i malo većeg kalibra, granata nije proizvela ovakve posledice“, naveo je Ivošević.
On je podsetio i da su strani eksperti upozoravali da ovakva granata ne može da izazove takvu posledicu.
„Danas smo to i dokazali, i neka je na čast svima koji pod okriljem krivnje generala Đukića zataškavaju i sakrivaju istinu“, rekao je Ivošević.
On je naglasio da, bez obzira što sudije u BiH nastoje da stave tačku na ovaj predmet, Tim odbrane će pokazati svetu istinu.
„Zatražićemo obnovu procesa i pokazati istinu“, dodao je Ivošević.
Ministar pravde Republike Srpske Gorana Zlatković izjavila je da je cilj odbrane generala Novaka Đukića da se dođe do istine kada je reč o događaju od 25. maja 1995. godine na „Tuzlanskoj kapiji“.
Zlatkovićeva, koja je prisustvovala rekonstrukciji događaja na „Tuzlanskoj kapiji“ na vojnom poligonu u Nikincima, poručila je da svaki čovek ima pravo na istinu.
„Prateći celokupnu rekonstrukciju događaja od 25. maja 1995. na vojnom poligonu u Nikincima došla sam do zaključka da je cilj odbrane generala Đukića da se dođe do materijalne istine kada je reč o ovom događaju“, rekla je Zlatkovićeva novinarima nakon rekonstrukcije.
Ona je dodala da je interes svakog ministarstva pravde da pravosudni organi provode zakon, poštuju ga i da na osnovu zakona i Ustava donose sudske odluke.
Član ekspertskog tima, stručnjak za balistiku, Mile Poparić rekao je da granata koja je pala pod uglom za koji je veštak optužbe Berko Zečević tvrdio da je pala sa položaja Vojske Republike Srpske (VRS) nije mogla doći sa tog položaja.
„Zečević je tvrdio da je ta granata od 130 milimetara ispaljena sa Panjika, položaja VRS, što današnja rekonstrukcija događaja u potpunosti demantuje“, rekao je Poparić i dodao da je Zečević uredno pozvan na današnju ekspertizu, ali da nije došao.
Specijalista sudske medicine i Direktor zavoda za sudsku medicinu Republike Srpske Željko Karan rekao je da je neophodno da neko objasni kako je moguće da, imajući u vidu zakonitosti rasturanja gelera kod eksplozije artljerijske granate, osoba na udaljenosti od 30 metara ima povrede u predelu potkolenica.
„Nesporno je da su povrede poginulih nastale delovanjem fragmenata nekog eksplozivnog sredstva, ali pitanje je da li granata udaljena 30 metara može napraviti takve povrede nekoj stradaloj osobi“, rekao je Karan.
Penzionisani general Novak Đukić pravosnažno je osuđen na 20 godina zatvora zbog događaja na „Tuzlanskoj kapiji“.