Portal Vesti objavio je fotokopiju stranice tajnog sporazuma Karadžić-Holbruk, koji je bivšem predsedniku Republike Srpske garantovao bezbednost i zaštitu SAD u zamenu za povlačenje iz javnog i političkog života. Podseća se da se Radovan Karadžić prvi put pojavio pred Haškim tribunalom krajem jula 2008. godine i odmah pozvao na taj sporazum! Bivši predsednik Srpske je tada naveo da je imao dogovor sa SAD, precizirajući da su njegovi "ovlašćeni predstavnici" 1996. godine od Holbruka dobili ponudu u ime SAD prema kojoj je njegova obaveza bila da se povuče iz javnog života i da ni na koji način ne ometa sprovođenje Dejtonskog sporazuma.
Holbruk je tada brzo reagovao i negirao da postoji sporazum. Pre nego što je stigao da kaže koja bi bila obaveza SAD prema tom sporazumu, pretpretresni sudija Alfonso Ori ga je prekinuo, pa se (ne)postojanje dogovora Karadžić - Holbruk i njegova sadržina našlo u zoni spekulacija, sumnji i pretpostavki. Skopski advokat Ignata Pančevskog otkrio je da je dogovoru Karadžić - Holbruk prethodio sastanak Slobodana Miloševića sa aktuelnim političarima toga doba, o čemu je početkom avgusta 2008. godine svedočio i bivši ministar spoljnih poslova Republike Srpske Aleksa Buha. Za Prvi program Radio Beograda on je tada naveo da je zajedno sa tadašnjim predsednikom Narodne skupštine RS Momčilom Krajišnikom u noći između 18. i 19. jula 1996. godine u Beogradu razgovarao sa Holbrukom, sa kojim je bio i njegov tim, o povlačenju Karadžića iz političkog života u RS u zamenu da ga Haški tribunal, kako je rekao, "neće više dirati".
I poslednji ministar odbrane SFRJ Veljko Kadijević potvrdio je postojanje dogovora. Za RIA Novosti Kadijević je rekao da je, prema tom dogovoru, Karadžić dobio imunitet od sudskog gonjenja u zamenu za odlazak sa političke scene i iz društvenog života. I nekadašnji funkcioner MIP-a Vladimir Nadeždin i bivši ministar spoljnih poslova RS Aleksa Buha su znali za postojanje dogovora. Nadeždin je tvrdio da je video sporazum, a Buha je pričao samo o Karadžićevom potpisu. Skopski advokat Ignat Pančevski, ne samo što je video dogovor, već ga i ima. - Ceo svet traži gde se dogovor Karadžić - Holbruk nalazi i pita se da li on uopšte postoji, a ja potvrđujem da original dogovora postoji, da se nalazi u Makedoniji, i to dosta dugo vremena - tvrdi Pančevski. Skopski advokat nije hteo da kaže na koliko je stranica napisan dogovor, zagonetno dodajući: "Na puno, dovoljno da budu razrađeni svi detalji." - Sporazum postoji i originalan je. Jedan deo se nalazi kod mene, koji su mi doneli klijenti, a drugi deo znam gde se nalazi i u ovom trenutku još postoji. Na dogovorima nema pečata. Stoje samo potpisi, ali je hartija originalna, ista onakva na kojoj pišu zvanične službe svih zemalja sveta - zaključio je Pančevski.
Pre konačnog dogovora Karadžić - Holbruk, sklopljen je i pripremni ugovor na koji su svoje potpise saglasnosti stavili tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević, ministar spoljnih poslova Milan Milutinović, bivši ministar spoljnih poslova Republike Srpske Aleksa Buha, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik. Frankfurtske vesti podsećaju da je Ričard Holbruk poslat u Beograd sredinom jula 1996. godine. Mediji su u to vreme objavili da se nakon deset sati pregovora Holbruk pojavio pred novinarima pobedonosno tvrdeći kako je sporazum postignut. S kim, koji i kakav ostalo je nejasno do danas.
Šta je Amerika obećala Radovanu Karadžiću
Pod stavkom Obaveze 1 vidi se da Karadžić u nekoliko tačaka pristaje da podnese ostavku na sve državne i političke funkcije, a u Obavezama 2, pod stavkom 1. Vlada SAD se obavezuje da neće direktno ili indirektno uticati na rukovodstvo Srpske demokratske stranka (SDS)... Pod stavkom 2. stoji da Vlada SAD na raspolaganje Karadžiću stavlja 600.000 američkih dolara u lokalnoj valuti, potom u stavci 3. se navodi da Vlada SAD na raspolaganje Karadžiću stavlja rezidencijalan objekat na lokaciji koji odgovara prethodnom usmenom dogovoru. U stavci 4. stoji da Vlada SAD na raspolaganje Karadžiću stavlja fizičko obezbeđenje ne manje od šest ljudi, a u poslednjoj 5. stavci piše da je Vlada SAD dužna da odgovori Karadžiću o svakom eventualnom narušavanju njegove bezbednosti. U Zajedničkim odredbama ugovora Karadžić-Holbruk između ostalog stoji da je dogovor između prvog predsednika RS i američke administracije tajan i da može biti raskinut - sporazumno, ili na inicijativu Vlade SAD.