BEČ - Statistike pokazuju da svega 10,6 odsto suđenja za seksualne prestupe u Austriji završi kažnjavanjem počinilaca! U poslednjih pet godina u čak 52 odsto slučajeva silovatelj je bio oslobođen i pre nego što je njegov slučaj došao do porote!
Od 2009. do 2013. godine u Austriji je počinjeno 18.874 seksualna delikta, među njima silovanja, primoravanje na seksualne radnje i seksualno iskorišćavanje maloletnika. Više od polovine ovih slučajeva, tačnije čak 52 odsto, nije ni stiglo pred sud, zbog, pre svega, nedostatka dokaza. Od preostalih 48 odsto slučajeva, svega 10,6 odsto završilo je kažnjavanjem prestupnika.
Ostatak sporova ili je bio prekinut, ili su prestupnici pušteni na slobodu, ili, sve češće, optuženi bivaju osuđeni za mnogo manje prestupe od onog zbog koja im se sudi. Tako se
silovatelji neretko osuđuju za fizičke napade ili nanošenje telesnih povreda.
Tek svaki jedanaesti slučaj seksualnih prestupa zaista završi kažnjavanjem napadača. Jedan od razloga, prema mišljenju eksperata, leži i u činjenici da istražni organi prekasno traže forenzička veštačenja. Kada se ovo konačno uradi, po nalogu suda ili neke druge institucije, najčešće bude previše kasno, jer "forenzički dokazi imaju svoj rok trajanja”.
Osim toga, žrtve silovanja se sve češće ne shvataju ozbiljno:
“Sve češće nam se žrtve žale da policajci njihove izjave uzimaju sa rezervom, kao subjektivan doživljaj. Ovo je apsolutno pogrešan pristup”, izjavila je Roza Logar (Rosa Logar), direktorka ustanove za zaštitu žrtava nasilja “Wiener Interventionsstelle gegen Gewalt”.
Problem predstavlja i praksa austrijske policije da žrtvu ispituje samo jednom, na samom početku istrage. Samim tim žrtva ne može biti suočena sa izjavama potonjih svedoka ili novim dokazima.