MALI: Grad neće trpeti nelegano postavljene objekte na rekama

Tanjug
Gradonačelnik je ukazao da su Beogradu potrebni splavovi i noćni život, ali da se u toj oblasti mora uvesti red: Do kraja godine imaćemo novi pravilnik o postavljanju splavova, zajedno sa naknadama i uslovima koje splavovi moraju da ispune

BEOGRAD - Gradonačelnik Beograda Siniša Mali obišao je danas sa saradnicima nelegalno postavljen brod-hotel na Savi u blizini Kule Nebojša i ukazao da grad neće trpeti nelegalno postavljene objekte na obalama reka.

S obzirom na to da je zona gde se brod nalazi pod zaštitom države i nema neophodne dozvole, gradske inspekcijske službe će danas doneti odluku o uklanjanju tog objekta, rekao je Mali.

"U roku od tri dana objekat će morati da bude uklonjen ili ćemo podneti krivične prijave protiv vlasnika tog objekta. Ovo ne važi samo za taj objekat već i za ostale koji su nelegalno postavljeni u celoj zoni", rekao je Mali.

Prema njegovim rečima, načelnik inspekcijske službe Zagorka Panić stupila je u kontakt sa odgovornima i oni priznaju da nemaju dozvole, "ali se radnici i dalje nalaze na brodu i obavljaju radove iako znaju da su tu nelegalno postavljeni".

Tanjug 

Gradonačelnik je rekao da je inspekcija reagovala na osnovu primedbi koje je dobila od Zavoda za zaštitu spomenika, od Ministarstva za građevinu i urbanizam i od Beogradvoda."Sve nadležne službe su reagovale kada su videle da je ovaj brod postavljen ovde pre nekoliko dana. Ukoliko ovo jeste zona pod zaštitom države, a jeste, ne može svako da se ponaša kako hoće i da postavlja ovoliki brod bez ikakve dozvole", istakao je Mali.
On je naglasio i da je imao priliku da razgovara sa građanima i da oni ukazuju na problem da se brodovi ovako postavljaju, jer ruže ambijent.

Gradonačelnik je ukazao da su Beogradu potrebni splavovi i noćni život, ali da se u toj oblasti mora uvesti red i najavio skoro donošenje pravilnika kojim će to biti rešeno."Do kraja godine ćemo imati novi pravilnik o postavljanju splavova u Beogradu, zajedno sa naknadama i uslovima koje splavovi moraju da ispune kako bi mogli da rade. Vlasnicima ćemo dati rok od godinu dana da se prilagode, pa je zato primena pravilnika predviđena za početak 2016. godine", rekao je Mali.

Tanjug 

Pored nelegalni splavova, kako je naveo, grad se uhvatio u koštac i sa nelegalnom gradnjom."Do sada smo srušili tri zgrade u Beogradu koje su bile nelegalno izgrađene, a radi se na četvrtoj. Ovo nijedna prethodna gradska vlast nije uradila. Želimo da uvedemo red ne samo u bespravnu gradnju već i u nelegalne objekte koji ruže našu obalu", ukazao je gradonačelnik.

Gradska sekretarka za inspekcijske poslove Zagorka Panić rekla je da inspekcijska služba stupila u kontakt sa investitorom radova na ovom brodu, odgovorno lice je potpisalo izjavu u kojoj potvrđuje da nemaju nijednu saglasnost, ni od Zavoda za zaštitu spomenika ni od Beogradvoda."Danas donosimo rešenje. Rok je tri dana da se objekat ukloni", rekla je Panić i dodala da će odgovorni biti i prekršajno kažnjeni, a kazna za pravno lice je od 50.000 do nekoliko miliona dinara.

Ona je istakla da u ovoj zoni nijedan od splavova nema potrebne dozvole."Za sve ove splavove postoje rešenja i sve je na izvršenju. Jedno po jedno ćemo procesuirati", istakla je ona.

Gradski menadžer Goran Vesić je naveo da grad nije protiv splavova ali da mora da se zna red."Moraju da plaćajaju i plaćaće zavisno od zone gde se nalaze u odnosu na kvadratnim metar. Biće uveden pravilnik i moraju da ispune uslove. Biće ostavljen rok da se prilagode. Grad godišnje gubi oko 200 miliona dinara zato što splavovi ne plaćaju", zaključio je Vesić.