Pokušaj puča u Kini?

Kineski sajtovi izveštavali o tenkovima u Pekingu i pucnjavi, što je usledilo posle previranja u Komunističkoj partiji

VAŠINGTON - Trač ili istina?
Kina je verovatno pretrpela pokušaj državnog udara, piše Vašington post. Prema navodima tog lista, američke obaveštajne agencije, koje prate kineske sajtove na internetu, navode da su među blogerima od 14. marta do prekjuče cirkulisali uznemirujući izveštaji o tome da tenkovi ulaze u Peking i da gradom odzvanjaju pucnji, kao rezultat političke borbe među visokim funkcionerima Komunističke partije.

Prema navodima američkih obaveštajaca, diskusiju na internetu, praćenu slikama tenkova i ostalih vojnih vozila koji se kreću oko Pekinga, brzo su izbrisali kineski cenzori.

Smena zbog ambasade SAD

Bo Silai je smenjen samo dan nakon što ga je na konferenciji za novinare kritikovao premijer Ven Đabao. To se desilo nakon što je početkom prošlog meseca njegov saradnik, zamenik gradonačelnika Čongkinga i dugogodišnji šef policije Vang Lidun, proveo jedan dan u američkom konzulatu u obližnjem Čengduu.

Dramatični izveštaji usledili su nakon što je prošle nedelje zbog korupcije smenjen Bo Silai, istaknuti političar, član Politbiroa i sekretar Komunističke partije u gradu Čongking. On je, međutim, ostao vrlo blizak sa sve brojnijom nacionalističkom vojskom.

Kineski blog-sajtovi Sina Weibo, QQ Weibo, kao i pretraživač Baidu, zabeležili su čudna dešavanja u pekingu 19. marta. Komentari su sadržali glasine da je pala šangajska vladajuća frakcija, da je verovatno izveden vojni puč, kao i izveštaje o pucnjavi u Pekingu, u ulici Čangan. U neobičnim postovima na internetu bilo je navedeno i da su vojna vozila poslata da kontrolišu Ulicu Čangan zajedno s policijom u civilu, koja je postavila metalne barijere.

Jedan od postova bio je u vezi s visokim funkcionerima Komunističke partije, koji su podeljeni oko izbacivanja Boa Silaija. S jedne strane je premijer Kine Ven Đabao, a s druge bezbednosne snage i ministar za javnu bezbednost Džou Jungkang.