POSLE 30 GODINA: Vučić dovodi kineskog premijera u Srbiju!
- To je velika stvar za Srbiju. Prvi put posle 1986. dolazi kineski premijer, kao i 16 premijera centralne i istočne Evrope u Beograd. Punih 40 godina nismo bili domaćin takvog skupa. Njegovo održavanje pokazuje da postajemo važan faktor i da smo vođenjem nezavisne i principijelne politike uspeli da dobijemo podršku Kine i drugih država - rekao je Vučić i dodao da je vrlo srećan i zadovoljan zbog časti koja je ukazana Srbiji.
Zasluženo mesto
- To znači da je Srbija na znatno boljem putu i da je prijateljstvo s Kinom jače i izraženije nego ranije - rekao je premijer i podsetio da su pre ove vlade, tokom devedesetih, 2000, od 2009. do 2010, mnogi pokušavali da dovedu kineskog premijera u Srbiju.
- Niko nije uspeo. Sada smo mi uspeli - kazao je Vučić i ocenio da je Li Kećeng time ukazao posebnu naklonost prema Srbiji, ali i odlukom da sedi kraj njega na svečanoj večeri za učesnike Svetskog ekonomskog foruma u Tjenđinu:
- Posebna mi je čast što mi je Li u mnoštvu lidera država i premijera rekao da sednem pored njega na večeri u čast svih učesnika „kineskog Davosa“, da je Srbija zaslužila to mesto. To govori o ugledu koji Srbija ima u Kini i tu priliku nećemo propustiti.
Na sastanku smo se dogovorili da u decembru dvojica premijera, s mađarskim kolegom Viktorom Orbanom, potpišu ugovor o izgradnji moderne pruge Beograd-Budimpešta, za brzinu od 300 km na sat, koju bi mogle da grade kineske firme.
Kećeng je kazao da su Srbija i Kina „dobri prijatelji i partneri koje spaja čvrsto tradicionalno prijateljstvo i čvrsti temelji na političkom nivou“.
- Kina je spremna da učvrsti uzajamno političko poverenje sa Srbijom, proširi saradnju i poveća kulturnu razmenu - izjavio je Kećeng i uputio Vučiću poziv za zvaničnu posetu Pekingu.
Uzajamno poverenje
Vučić je ocenio da je to projekat od strateškog značaja za Srbiju. Li mu je, kako je dodao, preneo da je nedavno razgovarao s grčkim premijerom Antonisom Samarasom i da su se dogovorili da se pruga Budimpešta-Beograd spoji sa Solunom.
- Premijer Li pokazao je razumevanje visine javnog duga u Srbiji i verujem da ćemo pronaći najbolji model finansiranja za naših 180 kilometara pruge, pošto Mađari nemaju problem finansiranja svojih 180 kilometara - kazao je Vučić.
Ispala
ODBIJAO SVE - OD MILOŠEVIĆA DO TADIĆA
Kineskog premijera u Srbiju nisu uspeli da dovedu posle pada komunizma ni Slobodan Milošević, ni Zoran Đinđić, ni Vojislav Koštunica, ni Boris Tadić, ni Ivica Dačić...
Premijer Vučić je posle sastanka s Li Kećengom prepričao da mu je u šali rekao da ne može da se vraća u Srbiju dok ne dobije obećanje da će doći u decembru, na šta mu je on uzvratio: „Da ne biste vi ovde toliko ostajali, moraću ja da dođem do Beograda“.
Kineski mediji
PLODONOSNA SARADNJA
Kako su javili kineski mediji, Li je na sastanku s Vučićem pozitivno govorio o kinesko-srpskom strateškom partnerstvu, prvom koje je Kina uspostavila s jednom zemljom centralne i istočne Evrope.
učić je rekao da je „Srbija iskren prijatelj Kine“ i da će raditi na organizovanju samita kako bi „saradnja Kine s evropskim zemljama mogla da bude još plodonosnija“. On je razgovarao s predstavnicima više velikih kineskih kompanija o investiranju u Srbiju.
ČINJENICE
S kim se sve susreo Vučić od formiranja Vlade
- Moskva, 7-8. jul Ruski predsednik i premijer Vladimir Putin i Dmitrij Medvedev
- Berlin, 11. jun Nemačka kancelarka Angela Merkel
- Beograd, 5. maj Komesar za proširenje Štefan File
Predstojeći susreti
- 19. ili 20. oktobar Predsednik Rusije Vladimir Putin
- početak novembra Premijer Francuske Manuel Vals
- 22. oktobAR predsednik vlade Albanije Edi Rama (prva poseta albanskog premijera Beogradu posle 68 godina)
- novembar Šeik Mohamed bin Zajed el Nahjan