ALARMANTNO: Ebola će istrebiti ceo narod Liberije

Brauni Samukaj pred UN rekao da će smrtonosni virus koji je dosad ubio više od 1.000 ljudi uništiti stanovnike njegove zemlje

MONROVIJA - Liberijski ministar odbrane Brauni Samukaj rekao je Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) da ebola predstavlja smrtonosnu pretnju njegovoj zemlji i da je na putu da uništi čitavu naciju ukoliko se nešto hitno ne preduzme.

Te dramatične prognoze usledile su nakon što je objavljeno da opasni virus mutira iz dana u dan i sve lakše se, poput šumskog požara, kako kaže Samukaj, širi sa zaraženih pacijenata.

Paralisana zemlja

- Liberija je suočena sa ozbiljnom pretnjom koja ugrožava njenu nacionalnu egzistenciju. Smrtonosni virus proždire sve na svom putu. Izazvao je prekid normalnog funkcionisanja naše države - upozorio je ministar i naglasio da su dosadašnje akcije međunarodne zajednice da se pomogne njegovom narodu bile beznačajne.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) prenela je da je Liberija najteže ebolom pogođena afrička zemlja i da se očekuje da će se narednih nedelja opasnim virusom zaraziti još hiljade ljudi. Dosad je u toj siromašnoj državi već preminulo više od 1.000 osoba, a ukupno je u četiri zemlje u Zapadnoj Africi od februara preminulo 2.296. Specijalni izaslanik UN za Liberiju Karin Landgren rekla je da je najmanje 160 liberijskih lekara i medicinskih radnika obolelo od ebole dok su pokušavali da pomognu zaraženim pacijentima, a da je polovina njih dosad preminula.

Nemilosrdno širenje

- Širenje infekcije je nemilosrdno. Broj prijavljenih slučajeva inficiranih i umrlih pacijenata potcenjuje stvarnu opasnost koju ova zaraza predstavlja. Brzina gubitka života, epidemija koja utiče na socijalno, političko i bezbednosno stanje u Liberiji vuče tu zemlju u potpunu propast. Ona se suočava s najvećom i najsmrtonosnijom pretnjom još od kraja rata - istakla je Landgrenova podsetivši na sukob koji je u Liberiji trajao između 1989. i 2000, kad je život izgubilo oko 250.000 ljudi.

Predsednica Liberije Elen Džonson Serlif rekla je da očekuje da će se kriza povezana s ebolom narednih nedelja još pogoršati jer se zdravstveni radnici protiv nje bore neodgovarajućom opremom, izostankom potpore iz inostranstva i prestrašenom populacijom.
Kurir štampano 

Testovi dokazali
ITALIJANKA IPAK IMA MALARIJU

Testovi su pokazali da žena iz centralnog dela italijanske regije Marke nije obolela od ebole. Pokazalo se da je zaražena malarijom.

Smrt u mukama

- širenje zaraze počelo je u Gvineji, a ubrzo se ebola proširila na Liberiju, Sijera Leone, Nigeriju i Senegal
- ebola je prvi put otkrivena 1976. u afričkoj državi Kongu
- ona je hemoragijska groznica koja se telom širi telesnim tečnostima poput krvi, znoja ili sadržaja povraćanja
- prvi simptomi podsećaju na znake gripa ili prehlade
- javlja se u tri faze, pri čemu, ukoliko dođe do druge, u 99 odsto slučajeva izaziva smrt
- faza pred smrt izaziva jezive simptome poput unutrašnjeg i spoljašnjeg krvarenja, tako da pacijenti umiru u stravičnim mukama