Ubistvo Antonije Bilić

ZATVORSKI DANI DRAGANA PARAVINJE: Jede keks, dosta čita i stalno se žali!

Najpoznatiji stanar šibenskog zatvora Dragan Paravinja, vodi dnevnik i svakodnevno bombarduje zatvorsku upravu i sudove dopisima, bilo da se žali na dobacivanja pritvorenika ili nalazi propuste suda u svom predmetu

ŠIBENIK – Nepravosnažno osuđeni Dragan Paravinja koji je optužen da je ubio Antoniju Bilić, a koga ovih dana čeka početak ponovljenog suđenja za ubistvo i pokušaj silovanja mlade Drnišanke Antonije Bilić koje će, suprotno njegovoj želji, opet biti zatvoreno za javnost zatvorske dane provodi u dvokrevetnoj ćeliji šibenskog istražnog zatvora gde mu je cimer britanski državljanin Lian Stuart O'Meare, koji čeka pravosnažnu presudu nakon što je osuđen na dve godine za posedovanje narkotika na festivalu Garden.

Britanac je i jedini je stanar šibenskog zatvora s kojim Paravinja komunicira.

Sa njim u sobi gleda televiziju i komunicira tokom šetnje, a nisakim drugim uopšte nema kontakta. Čak niti s pravosudnim policajcima s kojima razmenjuje samo službene poruke kad se žali na nešto, podnosi 'pismene žalbe' sudu, traži da mu se omogući pravo telefoniranja ili želi u zatvorsku trgovinu.

Dragan Paravinja odavno ne jedne zatvorsku hranu, još otkako je započeo štrajk glađu. Hrani se uglavnom keksima i mlekom koje kupuje u zatvorskoj prodavnici, od novca koji mu šalju roditelji iz Srbije. Jedino što još kupuje tamo su cigarete, najčešće rezani duvan kakav najviše motaju i puše i ostali štićenici starog zatvora u centru Šibenika.

Osim zatvorske hrane, odbija i lekarsku pomoć i psihijatra. Izvori u zatvoru tvrde da nisu istinite priče da je bio fizički napadan tokom boravka u pritvoru.

Uvek je, kažu, u pratnji dva pravosudna policajca kad ide na šetnju, u zatvorsku prodavnicu ili bibilioteku. Na šetnju ide retko, kao i u prodavnicu jer nema novaca, a jedino češće odlazi u biblioteku odakle pozajmljuje najviše pravosudnu literaturu iz koje crpi ideje za nove predstavke zatvorskoj upravi i sudu. Ali, čita i druge knjige. Čita sve što mu dođe pod ruku i čita jako puno. Osim gledanja televizije u ćeliji, to mu je glavna zanimacija.

U dvokrevetnoj ćeliji je od početka leta, a samo jednog cimera ima zahvaljujući smanjenju broja zatvorenika i pritvorenika. Početkom ove godine bilo ih je u Šibeniku 180, a danas tek 90, pa je boravak za sve puno ugodniji nego u vremenu kad je uprava improvizacijama morala i neke sobe za posetu pretvarati u ćelije.

Iako drugi stanari zatvora ne mogu do njega čak i da mu žele zagorčati život, uobičajena su dobacivanja, ali za razliku od ostalih pritvorenika, Paravinja od svakog povika pravi službenu zabelšku tipa 'u taj i taj sat, taj i taj mi je dobacio to i to' i sve pismeno prijavljuje čuvarima. I njih spominje u svojim zabeleškama jer očekuje da svako dobacivanje sankcionišu.

Ima pravo na 10 minuta telefoniranja nedeljno što koristi retko, isključivo na komunikaciju sa roditeljima koji ga posete jednom u dva meseca i eventualno mu donesu odeću ili posteljinu.

Iako ima pravo na neograničenu telefonsku komunikaciju sa svojom advokaticom po službenoj dužnosti Ankicom Giljanović, tu privilegiju uopšte ne koristi jer s advokaticom nije u dobrim odnosima, a ona ga već mesecima nije ni posetila.

Na pripremnom ročištu pred novo suđenje, opet je tražio njeno izuzeće, ali ona ga i dalje.

Dragana Paravinju ovih dana čeka početak ponovljenog suđenja za ubojstvo i pokušaj silovanja mlade Drnišanke Antonije Bilić koje će, protivno njegovoj želji, opet biti zatvoreno za javnost. Njegova odbrana uspela je poljuljati optužbu da je mladu Drnišanku ubio jer je hteo prikriti silovanje. Vrhovni sud smatra da šibenski Županijski sud nije uspeo dokazati da ju je hteo silovati pa onda nema motiva niti da je ubije kako bi to silovanje prikrio.

Vrhovni sud ne spori da ju je on zaista i ubio, ali u slučaju da se ne dokaže teško uboistvo, Paravinja može dobiti i 20 godina manju zatvorsku kaznu. Pravnim zavrzlamama koje crpi iz knjiga u zatvorskoj biblioteci, on na sve načine pokušava otežati sudu i olakšati svoj položaj, ali i 'ubiti' vreme provedeno iza rešetaka istražnog zatvora u Šibeniku.

( Šibenik IN)