POGLAVLJA 23 I 24 U PRAKSI: Održavanjem Parade Srbija šalje jak signal EU

Rojters
Do sada su u Srbiji zabranjene četiri Parade ponosa, posle čega su se organizatori žalili Ustavnom sudu Srbije, koji je doneo odluku da je prekršeno pravo na slobodu okupljanja

BEOGRAD - Predstavnik Vlade Nemačke za ljudska prava Kristof Štreser izjavio je danas u Beogradu da će Srbija poslati jak i pozitivan signal Evropskoj uniji (EU) ako se održi Parada ponosa, jer će time pokazati da je spremna da garantuje poštovanje osnovnih ljudskih prava.

"Ne znam kakve bi posledice imalo neodržavanje Parade ponosa na dosadašnji tok procesa evropskih integracija, ali ako bi ona bila održana, to bi za EU bio jasan signal da je Srbija spremna da garantuje ljudska prava o kojima se pregovara u poglavljima 23 i 24, ali i poštovanje svojih zakona i Ustava", kazao je Štreser novinarima na međunarodnoj konferenciji pod nazivom "Budućnost pripada nama: LGBT prava na putu ka pristupanja EU".

"Slika koja je otišla iz Srbije 2010. godine, kada je tokom Parade bilo nasilja na ulicama, nije dobra slika, to nije dobro za imidž jedne zemlje i za Srbiju je bolje da je što pre promeni", naveo je nemački zvaničnik.

Štreser, koji se juče sastao sa ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem, ministrkom zaduženom za EU integracije Jadrankom Joksimović i ministarkom državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički, najavio je da će se razgovori s predstavnicima vlade povodom Parade ponosa nastaviti.
I članica Evropskog parlamenta Teri Reintke istakla je da bi održavanje Parade bilo dobro za Srbiju.
"Ovde nije samo reč o Evropi, ovde je u pitanju poštovanje vašeg Ustava i zakona, pravo na slobodu okupljanja je jedno od osnovnih prava, to je u interesu građana Srbije", ukazala je ona.

Predstavnica nevladine organizacije Labris Jovanka Todorović ocenila je da nije dobro što se Parada ponosa postavlja kao uslov za pristupanje EU.
"To nije dobro, to stvara gorak ukus u ustima, to podstiče na nasilje protiv LGBT osoba i zato to ne treba stavljati u isti koš. Uostalom, to je samo mali segment ljudskih prava koja su u okviru poglavlja 23 i 24", rekla je ona.

Jovanka Todorović je istakla da ovogodišnje održavanje Parade zavisi isključivo od političke volje.
"Ako policija može da obezbedi utakmicu Partizan-Crvena Zvezda, ili Srbija-Hrvatska, onda može da obezbedi i jedne mirne demonstracije, to je samo pitanje političke volje", navela je ona.

Do sada su u Srbiji zabranjene četiri Parade ponosa, posle čega su se organizatori žalili Ustavnom sudu Srbije, koji je doneo odluku da je prekršeno pravo na slobodu okupljanja.