Ucenjivanje u opštini Brus - deo profita uplatite na Kipru

Svako ko želi da uloži u izgradnju malih hidroelektrana deo profita mora dati firmi s Kipra „MHE Pauer Brus“, čiji je suvlasnik upravo ovo potkopaoničko mesto

BRUS - Provizija za posrednika s Kipra.
Opština Brus uvela je posrednika, firmu s Kipra, kojoj će sve firme koje žele da grade male hidroelektrane (MHE) morati da daju deo svog profita, saznaje Kurir.

Naime, svako ko želi da uloži u MHE na teritoriji ove potkopaoničke opštine mora da potpiše ugovor o zajedničkom investiranju s firmom „MHE Pauer Brus“, u kojoj 80 odsto vlasništva ima kiparska firma „MHE Pauer holdings limitid“, a 20 odsto Opština.

Izvor Kurira kaže da Opština Brus ima oko 50 lokacija za izgradnju MHE i da je još 2007. usvojila registar elektrana. Nekoliko firmi dobilo je dozvole i počelo pripreme za gradnju, a onda je 2010. Opština rešila da uvede nove uslove.

„Radi pripremanja predloga svim potencijalnim investitorima i kao pomoć u ostvarivanju njihovih projekata na bazi raspodele profita, a u cilju sprečavanja nepotrebne konkurencije, Opština Brus formira firmu ‘MHE Brus’“, navodi se u odluci SO Brus.

U odlukama je izričito navedeno da je ugovor s posredničkom firmom uslov da investitor dobije građevinsku dozvolu.

Stručnjaci ističu da nema nikakve logike da država nameće privatnim kompanijama partnere, i to privatne, s kojima će još deliti profit. To, dodaju, može samo da otera investitore.

- Ako je snaga MHE manja od megavata, energetsku dozvolu daje Opština, a ako je veća, Ministarstvo. U oba slučaja opštine su zadužene za određene saglasnosti i dozvole.

Lokalnim samoupravama trebalo bi da bude cilj da ubrzaju procedure, a ne da ubacuju posrednike. Nije čudo da je, od toliko lokacija, jedva izgrađeno desetak elektrana - navode sagovornici Kurira.

(Nastaviće se)

Šljivić: Nisam ja, Skupština je

Zoran Šljivić, predsednik opštine Brus i član Nove Srbije, u telefonskom razgovoru s novinarom Kurira pokušao je da odgovornost sa sebe prebaci na druge.

- Obavešten sam da nismo prekršili zakon, tako je rečeno. Ako nam kažu da jesmo, onda ćemo ukinuti odluke.

Zašto se uvodi posrednik?
- Namera je bila da se ulagačima olakša posao, da im se pribavi potrebna dokumentacija.



Ima i firmi koje su sve same uradile.

Čemu onda ovo preduzeće?
- Tako su radili i drugi, Ivanjica, Pirot...

Zašto uslovljavati investitore?
- To nije uslovljavanje, ne možete da naterate one koji su već pribavili dozvole, ovo će važiti za nove.

Zašto je privatna firma s Kipra većinski vlasnik? Kako ste je izabrali?
- To je skupštinska odluka, koju moram da poštujem.

Ko je to predložio?
- Ne znam napamet... Vladajuća većina, Nova Srbija i DS.

DS: Predlog NS!

U opštinskom odboru DS kažu da nisu glasali za formiranje novog preduzeća.

-To je predlog Nove Srbije, nije naš - rekli su za Kurir u odboru DS.