LJUBLJANA - Građani Slovenije su na referendumu glasali protiv Porodičnog zakona, čime su, pored ostalog, odbacili i mogućnost da homoseksualni parovi mogu da usvajaju decu.
Prema nezvaničnim podacima Nacionalne izborne komisije posle prebrojanih više od 90 posto glasova, protiv promene Porodičnog zakona glasalo oko 56 odsto, a "za" 44 odsto izašlih na glasanje.
Referendumu se odazvalo oko 468.000 birača, što je nešto više od četvrtine biračkog tela, odnosno oko 26 posto, što ne dovodi u pitanje rezultate izjašnjavanja.
Novi Porodični zakon je sredinom prošle godine prihvatio tadašnji saziv slovenačkog parlamenta, u kome su većinu imale leve i liberalne stranke, ali zbog zahteva za održavanje referenduma nije stupio na snagu.
S obzirom na to da je, prema preliminarnim rezultatima, ovaj zakon odbačen na referendumu, parlament narednih godinu dana neće moći da odlučuje o predlogu zakona koji se bavi tom probletikom, pa će se do daljeg primenjivati stari Porodični zakon.
Mogućnosti da istopolni, homoseksualni parovi usvajaju decu najviše su se u kampanji pred referendum protivile verske zajednice, uključujući i katoličku crkvu, dok su zagovornici tvrdili da bi tak akt samo trebalo da ozakoni promene koje su se u društvu već desile i da bi bio u skladu da modernizacijom porodičnog prava koja postoji u Europi.
U Sloveniji je još 2005. godine usvojen zakon prema kome homoseksualni parovi mogu da se registruju u opštini, ali ne stiču pravo nasleđivanja i druga porodična prava, niti mogu da sklope zvanični brak kao u nekim drugim državama.